Flash News

Bota

Vapë rekord në të gjithë Evropën, Italia kufizon ujin e pijshëm

Vapë rekord në të gjithë Evropën, Italia kufizon ujin e

Vala e egër e të nxehtit ka bërë që temperaturat në Evropë të rriten shumë mbi mesataren e qershorit për shumë vende, në disa raste deri në 20 gradë.

Norvegjia regjistroi një temperaturë prej 32.5 gradë në Banak të mërkurën, që thuhet se është temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë brenda Rrethit Arktik në Evropë, dhe dukshëm më e lartë se mesatarja e qershorit prej 13 gradë Celsius.

Polonia pa temperaturat të arrijnë në mesin e viteve tridhjetë të hënën, dhe pjesë të Gjermanisë lindore panë disa vende që arritën në 37C. Rekordet e temperaturës së qershorit u thyen gjithashtu në Slloveni dhe Kroaci, ndërsa Bosnja dhe Hercegovina pa temperatura 0.2C nën rekordin e qershorit në 41C, shkruan BBC

 Qindra kryebashkiakëve në Itali tashmë u është dashur të kufizojnë përdorimin e ujit të pijshëm.

Nuk mund të përjashtojmë “kufizimin e ujit gjatë ditës” në lidhje me thatësirën që ka goditur zona të ndryshme të Italisë, deklaroi kreu i Mbrojtjes Civile, Fabrizio Curcio, duke nënvizuar se “në javët në vijim do të kemi masa të qarta dhe do të mund të shpallim gjendjen e jashtëzakonshme”.

Në vitin 2022, kishte më shumë se dyfishin e numrit të zjarreve në krahasim me vitin 2021 dhe më shumë se gjashtë herë më shumë se në 2020.

Vapa ekstreme është shtrirë edhe në Afrikën e Veriut, ku temperaturat në Tunizi barazuan rekordin e saj mujor prej 48,7 gradë Celsius të hënën.

Stuhi të shumta ndërkohë priten në fund të javës, me breshër të dëmshëm, rrebeshe dhe erëra të forta.

Të fundit