Flash News

E-TJERA

Protesta e opozitës, Washington Post: Mijëra mbështetës u ngritën kundër korrupsionit

Protesta e opozitës, Washington Post: Mijëra mbështetës u

Mijëra mbështetës të opozitës shqiptare mbajtën një protestë antiqeveritare të martën duke akuzuar kabinetin qeveritar për korrupsion.

Protestuesit hodhën gurë dhe flakadanë ndaj policëve. Disa rrëzuan një gardh hekuri rreth godinës kryesore të qeverisë në kryeqytet. Protesta, e cila përfundoi paqësisht, shënoi edhe 33 vjet nga rrëzimi i statujës kryesore të diktatorit të ndjerë komunist të vendit, Enver Hoxha.

Që nga tetori, ligjvënësit e opozitës kanë ndërprerë rregullisht seancat e parlamentit për të protestuar kundër refuzimit të socialistëve të krahut të majtë në pushtet për të krijuar komisione parlamentare për të hetuar rastet e dyshuara të korrupsionit që përfshijnë kryeministrin Edi Rama dhe zyrtarë të tjerë të lartë.

Protesta e së martës tregoi gjithashtu mbështetje për ish-kryeministrin dhe liderin aktual të opozitës Sali Berisha, i cili është në arrest shtëpie ndërsa po hetohej për keqpërdorim të postit të tij për të ndihmuar dhëndrin e tij të privatizonte tokën publike për të ndërtuar ndërtesa banimi.

Duke folur nga banesa e tij dhe transmetuar drejtpërdrejt në ekranet e tubimit, Berisha akuzoi Ramën për korrupsion dhe sulm politik ndaj familjes së tij. Ai u zotua të rihapë “dyert e integrimit në Bashkimin Europian, të cilat regjimi i Edi Ramës i ka mbyllur”.

Jo të gjitha grupet opozitare iu bashkuan protestës. Mbështetësit e një krahu të Partisë Demokratike të përçarë që nuk mori pjesë, pasi akuzuan Berishën se e mbajti protestën për përfitime personale dhe si një mënyrë për të rritur numrin e mbështetësve të tij. Washington Post

 

Të fundit