Flash News

E-TJERA

Vrasja e Pëllumb Islamit në Greqi, arrestohet një 23-vjeçar

Vrasja e Pëllumb Islamit në Greqi, arrestohet një

Një 23-vjeçar anëtar i grupit kriminal “L”, është arrestuar nga policia greke si i përfshirë në vrasjen e 39-vjeçarit shqiptar Pëllumb Islami në një lokal në Athinë.
Sipas mediave greke, gjashtë urdhër arreste janë lëshuar ndaj anëtarëve të grupit “L” ndërsa urdhëri i shtatë ka të bëjë me një person të armatosur që ka qenë në shoqërinë e 39 vjeçarit shqiptar.
Burimet njoftojnë se grupi i shqiptarëve është arratisur me një Jeep luksoz pas ngjarjes. Në fillim u raportua se shqiptari u vra aksidentalisht por sipas hetimeve, ai ka qenë objektiv. Mediat greke raportojnë se 39 vjeçari ishte anëtar i grupit me të cilin banda “L” kishte mosmarrëveshje.

Më herët policia ka arritur të zbardh edhe motivet e ngjarjes së rëndë, duke ndryshuar tërësisht gjithë dinamikën. Vrasja e Islamit fillimisht u raportua se erdhi nga një plumb qorr, pasi ai kishte shkuar të shihte një ndeshje futbolli në lokalin, ku shpërtheu sherri mes dy grupeve bashkëatdhetarësh që përdorën edhe armët.
Por, pas analizës së fakteve, është zbuluar se autori i vrasjes së Pëllumb Islamit është Elis Salaj nga Fieri, bashkëpronar i një klubi të njohur nate në rrugën “Liosion” në Athinë. Në dhjetor 2022 ky shtetas është tentuar të vritet me armë zjarri automatike jashtë biznesit te tij, por autorit të ngjarjes i është bllokuar arma dhe është detyruar të largohet.

Elis Salaj, i cili është kreu i një grupi kriminal në Athinë, i njohur si “Grupi L”, që kontrollon shtëpitë publike dhe trafikun e drogës në kryeqytetin grek, ka dyshuar se autor i atentatit të dështuar ndaj tij është vëllai i Pëllumb Islamit.

Të fundit