Hetimet për tërmetin, gjykata cakton masat e sigurisë për 30 të arrestuarit; Dy ish-kryekomunarët mbeten në burg

Gjykata e Tiranës ka caktuar masat e sigurisë për 30 personat e arrestuar në sajë të hetimeve të Prokurorisë, si përgjegjës për pasojat nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ata akuzohen për shpërdorim detyre dhe ndërtim pa leje. Mes të arrestuarve janë dy ish-kryekomunarë, të cilët mbetën në burg, arkitektë, ndërtues etj.

Arrest me burg :

Besnik Fuqia, ish-kryekomunari i Kasharit

Fatbardh Plaku , ish-kryekomunari i Farkës

Artur Skela

Naim Shehu

Fejzo Dyrmishi

Hodo Gjoni

Gëzim Shkalla

Arrest shtëpie

Mehmet Felaj

Ndoc Pepkola

Agim Eski

Pëllumb Korfuzi

Vjollca Hoxholli

Ali Dyrmishi

Shefqet Doda

Qiriako Gjergo

Gerti Qalliku

Luan Beta

Asqeri Xhanari

Faik Fejza

Detyrim Paraqitje

Zhaneta Tagani

Anila Harxhi

Jan Ikonomi

Merita Kushe

Reis Muca

Hekri Disha

Bukurie Halili

Stela Maze

Ermir Cina

Shpëtim Kërciku

Adhurim Qehajaj

Arrestimet për tërmetin, Prokuroria e Tiranës zbardh detajet e mega-operacionit: Deri tani 31 të arrestuar