Flash News

KRYESORE

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në Shqipëri

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al ju sjell një blic lajmesh nga vendi në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

E shpjeguar: Rama premtoi se mbërrijnë në javën e tretë të janarit, ende asnjë gjurmë nga vaksinat e Pfizer në Shqipëri.

■ Vizita e Ramës në Athinë, mediat greke shkrim për avionin që përdori kryeministri: U mor me qira nga Turqia.

■ Dy javë pasi mori vaksinën, mjeku infeksionit Pëllumb Pipero ka rezultuar pozitiv me Covid-19.

Të lidhura: “Pipero nuk është superman”, mjeku Petrit Vargu për Politiko: Doza e parë nuk të jep asgjë, e dyta ka elementin vaksinues dhe 3-fishin e sasisë.

* U infektua me Covid-19 pas vaksinimit, reagon mjeku Pipero: Jam pacient i veçantë, kam disa pikëpyetje.

■ Katër vite nën hetim, zbardhet skema e re e dërgimit të hashashit nga Shqipëria drejt Italise.

■ Analiza e EWB: A ka dështuar vërtet BE për furnizmin me vaksina anti-covid?

■ Katër persona kanë rënë në pranga, të cilët në bashkëpunim me njëri-tjetrin bënin kalimin e udhëtarëve në vendet e BE-së, duke falsifikuar formularët e testit Covid-19.

■ Presidenti Meta ka dekretuar tre akte normative të qeverisë për marrëveshjen me kompaninë Pfizer, për marrjen e vaksinës anti-Covid. Ai nënvizon se transparenca është thelbësore në demokraci.

■ Kryebashkiaku i Kamzës çon në SPAK Xhelal Mziun, e akuzon për shpërdorim detyre.

■ Skandali tek Covid-2, Gjykata e Apelit le në burg Tire Alldërvishin.

■ Zhdukja e biznesmenit Pecorelli, ekspertët italianë mbërrijnë në Pukë.

Kërcënohet me jetë Vjosa Osmani.

Ditari politik

Të fundit