Nga nesër, Rusia ndalon të gjitha fluturimet ndërkombëtare

Citizens of Central Asian countries, who are stuck in Moscow after ex-Soviet states closed borders and stopped flights over the coronavirus pandemic, wait for flights to get back home at Moscow's Vnukovo airport on March 24, 2020. - With flights cancelled and borders closed, many migrant workers in Russia have found themselves trapped and unable to return to their home countries. Hundreds are stranded in airports throughout the country hoping they will be able to secure travel home. (Photo by Alexander NEMENOV / AFP) (Photo by ALEXANDER NEMENOV/AFP via Getty Images)

Qeveria ruse ka urdhëruar ndalimin e të gjitha fluturimeve të rregullta dhe me charter ndërkombëtar nga nesër (e premte), njoftuan media shtetërore ruse.

Përjashtim në këtë vendim do të bëhet vetëm për fluturimet e përdorura për riatdhesimin e shtetasve rusë nga jashtë.

Kjo masë u mor ashtu si shumë vende të tjera në botë për të penguar përhapjen e coronavirusit të ri të njohur si COVID-19.
Të mërkurën, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një javë kombëtare pushimi për të ngadalësuar përhapjen e infeksionit, ndërsa autoritetet njoftuan 163 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, duke e çuar shifrën në 658 në 55 rajone, ndërsa dy vdekje u raportuan në një spital të Moskës.