Rama refuzon përfaqësuesin e kancelares Merkel

Më 30 qershor, zgjedhjet lokale do të zhvillohen në Shqipëri. Trazirat janë tw pashmangshme. Një shije u la të martën (18.6.) në një shkollë fillore në qytetin verior shqiptar të Shkodrës, që do shërbejë si një qendër votimi. Mbështetësit e opozitës i vunw flakwn njw pjesw tw saj, nw përpjekje qw të shkatërronin materialet zgjedhore. E njëjta gjë ndodhi edhe në Tropojëë. Opozita gjykon se ka tw drejtë për një sabotazh të tillë që nga 10 qershori, kur presidenti Ilir Meta anuloi datën e zgjedhjeve për shkak të trazirave të frikshme. Partia Socialiste e Kryeministrit Edi Rama e deklaroi vendimin e tij jokushtetues dhe nisi në Parlament një procedurë për shkarkimin e tij.

Që nga shkurti, Partia Socialiste është praktikisht vetëm dhe mbizotëroi në Kuvendin e Shqipërisë.  aty janw edhe disa anëtarëve të opozitës të cilët nuk iu përgjigjwn thirrjes së partive të tyre për të hedhur poshtë mandatin. Dy grupet kryesore opozitare, Aleanca për Partinë Demokratike (PD) dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI), zgjodhën këtë hap radikal, pasi regjistrimet në shtypin shqiptar treguan se se zgjedhjet parlamentare në vitin 2017, në të cilën socialistët fituan shumicën absolute, u manipuluan me vota tw blera me ndihmën e krimit të organizuar.

Në një intervistë për DW, kreu i opozitës Lulzim Basha tha se ai e sheh një zgjidhje të konfliktit vetëm nëse vjen dorëheqja e kryeministrit socialist Edi Rama dhe nwse themelohet një qeveri e përkohshme. Përveç kësaj, zgjedhjet e parakohshme duhet të caktohen.

Gradualisht, u publikuan më shumë regjistrime, të cilat tregojnë se zgjedhjet u manipuluan me blerjen e votave. Këtë herë ato u botuan në tabloidin gjerman “Bild”. Kryeministri Edi Rama mohon akuzat dhe kërcënoi gazetarin gjerman, Peter Tiede, me një padi,i cili tani është konsiderohet nga opozita dhe shumë shqiptarë si një hero.

Sidoqoftë, askush në Shqipëri nuk dyshon në vërtetësinë e incizimeve. Ato vijnë nga dosjet e zyrës së prokurorisë, e cila fillimisht i mbajti nën mbulesë dhe vetëm detyruan publikimin e tyre për të hetuar çështjen. Deri tani, megjithatë, nuk është bërë asnjë akuzw për manipulim të zgjedhjeve, njoftoi Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të martën të martën me kërkesë të Deutsche Welle.

Reformw gjyqësore apo krizë gjyqësore

Moshetimi i rasteve është bërë një problem për të gjithë sistemin shqiptar të drejtësisë. Jo vetëm që prokurori vuan. Gjykata Kushtetuese, e cila do të ishte organi që mund të zgjidhë mosmarrëveshjen midis Presidentit dhe Parlamentit, nuk mund të votojë. Arsyeja për këtë është procesi i vetingut, i cili do të kontrollojë gjyqtarët dhe prokurorët sipas kualifikimeve profesionale, pasurive dhe përshtatshmërisë së tyre etike dhe ka bwrw që shumë gjyqtarë dhe prokurorë të lënw karrigen e tyre para se të shqyrtohen. Të tjerët nuk mund dhe nuk kaluan kriteret e rrepta të panelit shqyrtues të mbikëqyrur nga BE.

Për ngërçin gjyqësor në vend, qeveria dhe opozita janë përgjegjëse reciprokisht. Ndërsa opozita akuzoi qeverinw se po teton qw të përdorë ngwrccin nw gjyqësor për të shkatërruar partitë opozitare në fund dhe për të krijuar një autokracisë, shumica akuzoi liderin opozitar se po përdor bojkotin, vetëm si një justifikim për të parandaluar krijimin e një gjyqësori të pavarur, nga i cili mund të jetë i pari që do të dënohet. Autoritetet shqiptare po hetojnë aktualisht kreu e PD-së, Basha lidhur me pastrimin e parave dhe mashtrimin e dokumenteve në lidhje me një çështje të lobimi në SHBA. Borxhi qw i ka shqiptarëve nw drejtësi Basha, vjen qw nga koha e tij si ministër i brendshëm, ku gjatë një demonstrate të dhunshme të Partisë Socialiste, atëherë në opozitë, ku katër demonstrues paarmatosur u qëlluan nga snajperët jashtë zyrës së kryeministrit të atëhershëm Sali Berisha.

Përpjekjet pwr ndërmjetësim pa dobi

Në vjeshtë, bundestagu gjerman do tw diskutojw qw t’i japë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut dritën e gjelbër për fillimin e bisedimeve të pranimit në BE. Ndërsa shumica e deputetëve janë më shumë dakord me hapjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut, ende ka rezerva për Shqipërinë.

Në veçanti, anëtarët e fraksionit të CDU / CSU ende hezitojnë tw hapin derën pwr Shqipërinë në këtë situatë. Nënkryetari John David Wadephul kërkoi që kriza aktuale në vend të zgjidhej dhe e konsideroi mbajtjen e zgjedhjeve lokale pa partinë më të madhe opozitare, problematike për demokracinë. Kjo për shkak se gjysma e kandidatëve për kryetarë bashkie nuk do të ketë konkurrentë nga partitë e tjera. Deri vonë, politikani i CDU-së është përpjekur të ndërmjetësojë mes qeverisë dhe opozitës, që të shmangw një konfrontim të mundshëm në zgjedhjet lokale. Deri tani pa sukses.

Partia Socialiste nuk duhej të fliste për një shtyrje të zgjedhjeve, pasi kështu tha udhëheqja e tyre. Ajo nuk donte të lejonte një precedent shantazhesh nga bojkoti. Përveç kësaj, ajo akuzon se kundërshtimi i mospjesëmarrjes në zgjedhje, vjen si shkak i mungesës së përgatitjes. Edhe raportuesi i tw gjelbërve në Bundestag, Manuel Sarrazin, konstaton se bojkoti i opozitës nuk është i justifikuar. Është vetëm një betejë e fuqisë midis Ramës dhe Bashës. Megjithatë, kjo luftë ishte shumë e pafavorshme për shkak të vendimit të ardhshëm në Bundestag, tha Sarrazin në një intervistë për DW. Megjithatë, politikani i  gjelbër thekson se fraksioni i tij dhe SPD do të votojnë për bisedimet e pranimit për të dy vendet, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pavarësisht se kush e fiton luftën e pushtetit në Shqipëri./ Burimi: DW