Rikthehet izolimi prej koronavirusit në Spanjë, 210 mijë persona në karantinë

A man dressed in protective gear carries out disinfection works in a street in Vigo, northwestern Spain, on March 31, 2020 during a national lock-down to prevent the spread of the novel coronavirus. . - Spain confirmed another 849 deaths in 24 hours from the coronavirus today, bringing the total number of deaths to 8,189. (Photo by MIGUEL RIOPA / AFP) (Photo by MIGUEL RIOPA/AFP via Getty Images)

Qeveria e Katalonjës ka urdhëruar mbylljen për rajonin Segria të Spanjës, për shkak të shpërthimit të ri të koronavirusit. Urdhri do të vihet në zbatim duke filluar që sot pasdite, ndërsa data e përfundimit është e papërcaktuar, tha presidenti i rajonit, Quim Torra.

“Ne po bëjmë një hap pas për të mbrojtur veten tonë, dhe do të marrim çdo vendim për të ndaluar infektimin në masë”, tha ai.

Në karantinë hanë futur rreth 210 mijë persona, banorë te 38 bashkive të vogla në provincën e Segrià pas identifikimit të 9 vatrave të reja të infeksionit.

400 infektime të reja u raportuan sot në Spanjë. Vetëm në qytetin Lledia, janë regjistruar 155 raste të reja me koronavirus.