Sulm me armë në një gjimnaz në Kaliforni, 1 i vdekur e 5 të plagosur

Një person humbi jetën dhe katër të tjerë u plagosën pas një sulmi me armë në një shkollë në Kaliforni.

Ngjarja ndodhinë gjimnazin “Saugus”, ku si pasojë e plagëve të marra nga armë zjarri nuk i mbijetoi plagëve të marra një vajzë. Sipas autoriteteve amerikane dy pacientë të tjerë të gjinisë mashkullore janë në gjendej kritike, ndërsa një tjetër është i stabilizuar.

Dy studentë të tjerë nga kjo shkollë u transportuan në një tjetër qendër spitalore. Policia ndërhyri menjëherë dhe tha se kishte sekuestruar një armë që mendohet se u përdor në këtë sulm. Ndërkohë që është arrestuar një person në lidhje me ngjarjen.