Valdrin Pjetri/ Ish-ministri i PS: Socialistët e ndershëm votojnë, “Rilindasit” i drejtojnë

Ish-ministri i PS, Elmaz Sherifi kritikon drejtimin e Partisë Socialiste nga Edi Rama, duke e cilësuar atë si “Parti Cupture” (e kapur nga krimi), nisur nga rasti i Valdrin Pjetrit dhe mbledhjes së djeshme në Kryesi.

Sipas Sherifit, kjo ndodh se PS e uzurpuan të ardhurit nga parti të tjera dhe se socialistët e ndershëm duheshin për të votuar, ndërsa “Rilindasit” për t’i drejtuar.

Statusi i plotë:

Termi “State Capture”/kapja e shtetit nga krimi eshte perdorur perhere te pare nga Banka Boterore ne vitin 2000 per shtete aziatike. Ne Shqiperi u perdor nga Departmenti Amerikan i Shtetit kur qeveriste Partia Demokratike dhe artikuloi “State Capture”. Une ne ato kohe bera nje shkrim te Gazeta Panorama kritikova qeverisjen e Partise Socialiste nga Edi Rama dhe trajtova se ne Shqiperi ka edhe “Parti Cupture” ! Mengjesin e nje dite te diele kete term ma rikujtoi miku I’m Ben Blushi kur ishte ne prag te krijimit te “Libres”. Nuk ka vetem state capture, por edhe Parti Cupture- me tha.
Prandaj askush nuk duhet te cuditet pse edhe ne votimet vendore te 30 qershorit kishte vetem nje kandidat, perseri po dalin kryetar bashkie te inkriminuar. Kjo ndodh se Partine Socialialiste e uzurpuan te ardhurit nga parti te tjera. Socialistet e afte e te ndershem duheshin dhe duhen per te votuar, ndersa “Rilindasit”, kane ardhur per ti drejtuar. Rama tha se Valdin Pjetri ishte i PD ! Po Edi Rama e shume te tjere ministra, deputet e kryetar bashkie a nuk erdhen nga PD ? Nese nuk e besoni, analizoni nje per nje listat e tyre. Por kjo mbulohet me propagande, per te mbajtur ne gjume socialistet e ndershem e te afte te cilet mund te marrin pergjegjesi shteterore. Prandaj ata do te mbeten vetem votues, sepse nuk jane te afte te korruptuar, sepse ajo është politika per te bere karriere. Por, socialistet nuk do e kene ate shans, se duhen many/para per tu futur ne lista, dhe ata do te duhet te jene te “lumtur” te votojne ata qe u ofron Rama, dhe kur dalin me “cene”, pergjegjesine nuk e kane ata qe i ofruan dhe i mbrojne sa mundin, por socialistet qe nuk kane qene vigjilente. E keni pare me sa stoicizëm i ka mbrojtur Rama te inkriminuarit ? Madje dhe kur i heq nga qeveria, u jep funksione drejtuese ne parti ! Kjo ndodh se Partia Socialialiste nuk funksionon me si nje subjekt politik statutor, prandaj dhe qeverisja nuk eshte kushtetuese e institucionale…