Vetëvendosja dënon përplasjet në Astir, i përgjigjet Bashkia Tiranë: Deklaratë e pakuptimtë dhe e nxituar

Lëvizja Vetëvendosje me qendër në Shqipëri ka dënuar me një deklaratë në rrjetet sociale përplasjen e ndodhur këtë mëngjes mes banorëve të Astirit në Tiranë dhe forcave të policisë, pas aksionit të IKMT për t’i hapur rrugë projektit për Unazën e Re.

VV ka bërë thirrje për ndaljen e të gjitha veprimeve nga ana e organeve shtetërore që sipas saj mund ta tensionojnë situatën edhe më tej duke shkaktuar lëndime dhe viktima.

Menjëherë, ka ardhur përgjigja e Bashkisë së Tiranës, e cila e ka cilësuar deklaratën të pakuptimtë, pasi ndërhyn në punët e brendshme të qytetit për një projekt lokal, dhe të nxituar.

“Bashkia e Tiranës e cilëson deklaratën e Lëvizjes Vetëvendosje si të pakuptimtë, dashakeqe dhe të nxituar. Për këtë arsye, përfitojmë nga rasti të informojmë edhe Lëvizjen Vetëvendosja mëmë, se familjet që preken nga projekti i Unazës së Madhe dhe që kanë ndërtuar pa leje, ndër vite, në gjurmë të saj, po trajtohen me përparësi sipas ligjeve shqiptare në fuqi, shumica prej të cilëve janë dëmshpërblyer, madje shumë prej tyre i kanë marrë tashmë paratë e dëmshpërblimit në llogaritë e tyre bankare. Kurse, aktivistët, të cilëve kjo lëvizje iu referohet, janë të njëjtët aktivistë bllokues e sherrxhinj që janë përpjekur me të njëjtin zell të bllokojnë çdo punë të mirë në Tiranë, duke nisur që nga këndi i lodrave të Liqeni, Sheshi Skënderbej, Pazari i Ri, Bulevardi i Ri etj., e për më tepër nuk janë as banorë të zonës së Astirit.

Ne dimë se Vetëvendosja është votuar të qeverisë Kosovën dhe jo të bëjë djalin e Fahriut apo suflerin e Orjolës në Tiranë. Nëse Vetëvendosja kërkon të marrë votat e një PD-je të degraduar, kjo nuk bëhet duke e imituar atë, por duke treguar se bën tjetër lloj politike! Kurse sa për dhunën shtetërore ndaj dhunuesve të policisë, kryetari i Bashkisë së Tiranës s’ka mbështetur dhe as ka ndërmend të mbështesë ndonjëherë ata që mund të sulmojnë policinë me gurë e me shishe në Kosovë për llogari të shkelësve të ligjit kur Albini të jetë në detyrë. Por, ka detyrë t’ia thotë publikisht kryeministrit në ardhje të Kosovës se Tirana është shtëpia e çdo shqiptari, jo shesh për përsheshet e atyre shqiptarëve që shkelin ligjin apo atyre që frymëzojnë dhe mbështesin shkelësit e ligjit, në Shqipëri, në Kosovë apo kudoqofshin në globin tokësor!”, reagon Bashkia.