Debat dhe mocion për shkarkimin e Metës, mblidhet sot Konferenca e Kryetarëve

FOTO ILUSTRUESE

Sot, në orën 09.00 pritet të mblidhet Konferenca e Kryetarëve.

Në këtë mbledhje do të caktohet data e zhvillimit të mocionit dhe kohës së debatit pasi mazhoranca nisi që dje procedurat për shkarkimin e presidentit Ilir Meta, vetëm pak pasi ky i fundit firmosi ç’dekretimin e zgjedhjeve të 30 qershorit.

PS bëri të ditur dje pas përfundimit të Kryesisë se këtë të enjte në seancën parlamentare do të zhvillohet një debat i gjerë për shkarkimin e kreut të shtetit.
Po ashtu, edhe kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla depozitoi një ditë më parë kërkesën për mocion dhe debat në Kuvend.