Flash News

Ditari i Maxhorancës

"Ne e kemi bërë punën tonë", Rama kritika BE-së në Bruksel për vaksinat: U lamë mënjanë

"Ne e kemi bërë punën tonë", Rama kritika
Kryeministri Edi Rama

Në konferencën e përbashkët me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Europian, Josep Borrell dhe Komisionerin për Zgjerim, Oliver Varhelyi, kryeministri Edi Rama kritikoi sërish BE-në sa i përket shpërndarjes së vaksinave anri-Covid.

Sipas Ramës, procesi i vaksinimit në Shqipëri është në rrugën e duhur, ndërsa evidenton se shumë vende ende nuk kanë nisur.

Sa i përket realizimit të reformave, Rama u shpreh se Shqipëria e ka bërë punën e  saj. Ai u ndal edhe te projektet në Ballkan që synojnë forcimin e bashkëpunimit dhe ekonomisë.

"Më lini t'ju them se ne vlerësojmë shumë përpkekjet e bëra nga komisioneri për të qenë në anën tonë në këtë moment kaq delikat, kur Shqipëria dhe vendet e tjera të rajonit u lanë mënjanë nga shpërndarja e vaksinave.

Ishte një moment tronditës për njerëzit tanë pasi ne nuk jetojmë në kufi, por brenda BE, por jemi të rrethuar në rajonin tonë nga kufijtë e BE. Megjithatë, un e di ju të gjithë e dini si shkoi kjo gjë.

Sot ka 140 vende që nuk kanë nisur asnjë injeksion. Sot ka 10 vende që kanë 70% të prodhimit. Është e vështirë jo vetëm për ne por shumë anëtarë të BE. Jam i lumtur që të shpall se Covax po nis më në fund tu japë vendeve dozat e para. Dhe do të jemi shumë të lumtura të marrim dërgesën e parë të vaksinës AstraZeneca

Më e rëndësishme për ne është që e kemi bërë punën tonë. Jemi përherë të vëmëndshëm të dëgjojmë Komisionin, si mekanzmin më të lartë. Shpresoj që plani për investimin në Ballkan që u prezantua nga komisioneri Varhelyi të jetë një instrument jashtëzakonishëm i rëndësishëm për të forcuar ekonominë dhe bashkëpunimin tonë.

Siç u thashë ne nuk i bëjmë reformat se i kërkoni ju, por sepse u detyrohemi brezave që vijnë. Mund të duket se BE është mallkim, por nuk është ashtu, është një dhimbje që duhet të merremi për të ardhmen tonë", deklaroi Rama.

 

Të fundit