Flash News

KRYESORE

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në Shqipëri

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■   Kontrata PPP e sterilizimit i kushton shtrenjtë sistemit shëndetësor; dëshmia e kirurgut të Traumës si shpërdorohen paratë.

■    Rekord negativ në 24 orë: 795 të infektuar dhe 17 viktima, mes tyre një 37-vjeçar.

■    “Pandemia ndryshoi strategjinë e trafikantëve”, VOA: Kjo zonë në veri të vendit është kthyer në mini-Lazarat.

■   Regjistrohet në Gjykatën e Tiranës partia e Jozefina Topallit, "Lëvizja për Ndryshim".

■   Shuhet në moshën 83-vjeçare ikona e muzikës popullore, Ismet Peja.

Ditari i Rudolf Scharping/ Ministri gjerman në ditarin e tij pasqyron ngjarjet e vjeshtës së vitit 1998 dhe të gjysmës së parë të vitit 1999, duke shpjeguar sfondin politik dhe diplomatik të misionit luftarak të NATO.

■    "Mësimi në universitete do të vijojë online", Rakacolli tregon për masat e reja: Po monitorojmë situatën në rast mbylljeje të arsimit parauniversitar. 

   "Mbi 200 çartera drejt Turqisë vetëm në muajin e fundit"/ Mjekësia është 'falas', por shqiptarët e 'blejnë' shëndetin shtrenjtë, deri në kufijtë e varfërimit.

E lidhur: "Jo pacientë me COVID nga shtete të tjera", Turqia mbyll kufijtë pas rritjes së shifrave.

   "Na Ishte Njëherë Që Kurrë Mos Qoftë!" Krijohet muzeu për fëmijët e vrarë dhe të zhdukur gjatë luftës në Kosovë.

   "Projekti 1.2 mld euro Milot-Fier, korrupsion dhe vjedhje", denoncon PD: 17.4 euro për një udhëtim vajtje-ardhje; nuk do e njohim.

    "Sfidë e fituar!" U konfirmua në krye të LSI, Kryemadhi: Ky është vetëm fillimi! Gratë dinë të jenë edhe të zonjat në politikë.

■ EUROPOL ka publikuar listën me 56 kriminelët më të kërkuar nga policia europiane. Mes tyre është shqiptari Aleks Burreli, 50-vjeç. Ai është shpallur në kërkim pas datës 23 qershor të vitit 2016, datë kur vrau një biznesmen në Qipro dhe dy policët që e shoqëronin atë. 

   Greva e punonjësve grekë, sot mbyllet për 24 orë pika doganore e Kakavijës.

Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit Shkodër ka njoftuar se qytetarët që duan të lëvizin nga sot në drejtim të Malit të Zi duhet të kenë me vete përgjigjen e tamponit ndaj Covid-19.

 

Ditari politik

Të fundit