Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ ShBA njoftoi zyrtarisht se po tërhiqej nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, thanë zyrtarët të martën. Në fuqi në vitin 2021, masa do të ndërpriste një nga burimet kryesore të financimit të organizatës.

■ Melburni do të mbyllet për gjashtë javë pasi u përball me një numër rekord të rasteve të përditshme të koronavirusit, thanë zyrtarët.

■ Numri i vdekjeve nga virusi në Indi tejkaloi 20,000 të martën. Me më shumë se 719.500 raste të konfirmuara, vendi ka kapërcyer Rusinë për t’u bërë i treti më i godituri, pas ShBA dhe Brazilit.

■ Qeveria e ShBA do t’i paguajë prodhuesit të vaksinave Novavax 1.6 miliardë dollarë për të përshpejtuar zhvillimin e 100 milion dozave të një vaksine koronavirus deri në fillim të vitit të ardhshëm.

■ Qeveria britanike ka premtuar 2 miliard dollarë për të shpëtuar institucionet e saj kulturore, duke dërguar një mesazh të fuqishëm për rëndësinë e arteve në demokraci.

■ Deutsche Bank ra dakord për një marrëveshje/gjobë prej 150 milion dollarësh me rregullatorët financiarë të Nju Jorkut pasi vazhdimisht shpërfilli transaksione të dyshimta nga Jeffrey Epstein që vrau veten vitin e kaluar.

■ Në një memuar të gjithanshëm, Mary Trump, mbesa e presidentit, pretendon se zoti Trump ka “mashtrimin si mënyrë të jetesës” dhe i sheh njerëzit në “terma monetarë”.

■ Policia sekrete e Rusisë ka arrestuar Ivan Safronov, një ish-reporter i respektuar i cili kohët e fundit ka punuar si këshilltar i shefit të agjencisë hapësinore të vendit. Ai është akuzuar për tradhti duke kaluar sekrete te një vend i paidentifikuar i NATO-s.

■ Një ditë pasi vendosi sanksione për 20 sauditë për shkelje të të drejtave të njeriut, Britania e martë rifilloi shitjet e armëve Arabisë Saudite. Shitjet ishin pezulluar nga shqetësimi se armët do të përdoren për të shkelur ligjin ndërkombëtar humanitar në Jemen.

■ Një fitues i medaljes së artë dhe partneri i saj, një atlet tjetër, kanë akuzuar oficerët e policisë për profil racor pasi atletët u prangosën dhe makina e tyre u kontrollua në një lagje të pasur në Londër. Policia tha që nuk kishte “shqetësime për sjelljen e oficerit”.