Flash News

Bota

BE cakton kufirin e çmimit për naftën ruse, Kremlini kundërshton

BE cakton kufirin e çmimit për naftën ruse, Kremlini

Shtetet anëtare të BE-së ranë dakord të premten për një çmim kufi prej 60 dollarë për fuçi për për naftën bruto ruse, pasi Polonia hoqi dorë nga kundërshtimet e saj.

Euractiv raporton se ambasadorët e BE ishin ‘grindur’ për ditë të tërë mbi detajet e marrëveshjes, me shtete anëtare më të ashpra që shtonin kushte të reja, përfshirë një kërkesë që kufiri i çmimit të rishikohej në mes të Janarit dhe çdo dy muaj pas kësaj.

Kufiri i çmimit, një ide e shteteve të G7, synon të zvogëlojë të ardhurat e Rusisë nga shitja e naftës duke parandaluar një rritje të çmimeve globale pasi një embargo e BE-së për naftën ruse hyn në fuqi më 5 dhjetor.

Por, Rusia nuk do të pranojë një kufi çmimi për naftën e saj dhe po analizon se si të përgjigjet, thotë Reuters.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Moska kishte bërë përgatitjet për shpalljen e çmimit të së premtes nga Grupi i Shtatë vendeve, Bashkimi Evropian dhe Australia.

"Ne nuk do ta pranojmë këtë kapak," e citoi atë të thoshte agjencia e lajmeve RIA. Ai shtoi se Rusia do të kryejë një analizë të shpejtë të marrëveshjes dhe do të përgjigjet pas kësaj.

Të fundit