Flash News

Bota

Përçahen talebanët, debate për përbërjen e qeverisë së re në Afganistan

Përçahen talebanët, debate për përbërjen e
Mullah Abdul Ghani Baradar

Udhëheqësit e talebanëve janë përplasur për përbërjen e qeverisë së re në Afganistan, thanë zyrtarë të lartë talebanë për BBC.

Debati midis bashkëthemeluesit të grupit Mullah Abdul Ghani Baradar dhe një anëtari të kabinetit ndodhi në pallatin presidencial.

Ka pasur raporte të pakonfirmuara për mosmarrëveshje brenda udhëheqjes së talebanëve që kur Baradar u zhduk nga publiku ditët e fundit, por janë mohuar zyrtarisht.

Talibanët morën kontrollin mbi Afganistanin muajin e kaluar dhe që atëherë e kanë shpallur vendin një "Emirat Islamik". Kabineti i tyre i ri i përkohshëm është tërësisht mashkull dhe përbëhet nga figura të larta talebane, disa prej të cilëve janë të njohur për sulmet ndaj forcave amerikane gjatë dy dekadave të fundit.

Një burim taleban i tha BBC se Baradar dhe Khalil ur -Rahman Haqqani - ministër për refugjatët dhe një figurë e shquar brenda rrjetit militant Haqqani - kishin shkëmbyer debate të forta.

Një anëtar i lartë i talebanëve me bazë në Katar dhe një person i lidhur me ata të përfshirë gjithashtu konfirmuan se një grindje kishte ndodhur në fund të javës së kaluar. Burimet thanë se debati kishte shpërthyer sepse Baradar, ishte i pakënaqur me strukturën e qeverisë së tyre të përkohshme. Gjithashtu grindja buroi edhe nga përçarjet se kush nga talebanët duhet të merrte merita për fitoren e tyre në Afganistan.

Baradar kërkon që theksi duhet t’i kushtohet diplomacisë së kryer nga njerëz si ai, ndërsa anëtarët e grupit Haqqani – i cili drejtohet nga një prej figurave më të larta talebane dhe mbështetësit e tyre thonë se kjo është arritur përmes luftimeve. Baradar ishte lideri i parë taleban që komunikoi drejtpërdrejt me një president amerikan pasi pati një bisedë telefonike me Donald Trump në vitin 2020.

Të fundit