Ç’mund të arrijë 5-shja e Opozitës? Konferenca e shtypit e aleatëve të Bashës, e SHPJEGUAR

Pesë aleatë të Lulzim Bashës, Agron Duka, Vangjel Dule, Fatmir Mediu, Nard Ndoka dhe Dashamir Shehi, kanë dalë sot në një konferencë të përbashkët për shtyp. Megjithëse verbi ka qenë i njëjtë, tërheqje e Ramës, qeveri kalimtare, zgjedhje të parakohshme të përgjithshme, shtyrje të zgjedhjeve vendore etj., taktika ka qenë e reja e kësaj daljeje publike të aleatëve opozitarë.

Si pjesë e taktikës mund të konsiderohet edhe mungesa e Shpëtim Idrizit në konferencë, i cili në zgjedhjet e shkuara ka qenë në krahun tjetër.

Me të shkuarën, apo ç’ka ndodhur në të, mund të shpjegohet edhe konferenca e sotme e pesëshes së minorëve opozitarë. Kanë qenë të njëjtët personazhe që i kanë bërë thirrje Ramës për një tryeze të përbashkët në çastin e fundit kur u duk se vendi po shkonte drejt zgjedhjeve njëpartiake dhe kolapsit të sistemit. Pasditen e 16 majit, kur partitë e vogla u mblodhën në kryesinë e Kuvendit, Rama i snoboi, që nga Elbasani ku po zhvillonte takimin përmbyllës të fushatës për këtë qark. Disa orë më vonë, kur kryeqytetin e kishte mbuluar errësira, eskorta e zhurmshme e kryeministrit u shfaq para ish-Komitetit Qendror dhe Rama u fut në sallën ku qenë mbledhur krerët e opozitës.

Ata që e kishin organizuar tryezën u ‘përzunë’ kur Rama kërkoi një takim ‘kokë më kokë’ me shefin e demokratëve, Basha. Takimi zgjati orë të gjata dhe pjesa tjetër është histori.

Aleatët e vegjël janë duke shërbyer, edhe një herë, si urë komunikimi dhe shpëtimi për dy liderët e partive të mëdha, por kësaj radhe ata kanë një mësim më shumë në xhep: precedentin e 2017. Kjo do të thotë se Mediu, Duka, Ndoka, Dule dhe Shehi nuk do largohen më nga tryeza e bisedimeve dhe, gjithashtu, nuk do të nënshkruajnë një pakt që nuk parashikon ndryshimin e Kodit Zgjedhor.

Përveç garancive personale dhe të siglave që përfaqësojnë, krerët e partive të vogla të opozitës shërbejnë edhe si siguresë publike për dyshen Rama-Basha të cilët edhe nëse nuk e vuajnë, i ndjek kompleksi i marrëveshjes së 17 majit. Ramën si mosrespektues dhe Bashën si humbës.

Marrëveshja e re nuk mund të quhet dhe as mund të jetë më Rama-Basha, por mazhorancë-opozitë.

Aleatët e Bashës, të cilët rrezikojnë zhdukjen në rast se nuk futen në zgjedhje, bëhen kështu ‘kingmakers’ në procesin e pajtimit politik dhe formulimin e një pakete koherente që e riformaton sistemin duke e shpëtuar nga kapja e radhës, pavarësisht se kush është në krye, Rama apo Basha.

Politiko.al