Flash News

Ditari i Opozitës

Afera e inceneratorëve, Këlliçi denoncon me dokumente: 20 mln euro janë fshehur përmes një kompanie në Itali

Afera e inceneratorëve, Këlliçi denoncon me dokumente: 20 mln

Kandidati i opozitës për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi ka publikuar disa dokumente të reja, përmes së cilave sipas tij thellohet më shumë afera e inceneratorëve.

Përmes një deklarate, Këlliçi denoncon se 20 milionë euro janë fshehur përmes një kompanie në Itali.

"Në vitin 2017, Erion Veliaj nëpërmjet drejtorit të punëve publike në bashki, Taulant Tusha,  miratoi investimin 430 milionë euro për inceneratorin e Tiranës. Veliaj na garantoi se kompania i kishte 141 milionë euro për të kryer këtë investim. Sot bëj publike si qëndron e vërteta.

Në dt.6 dhjetor 2022 kompania e inceneratorit të Tiranës shpreh interesin për të bashkëpunuar me ETHOS Asset Management në San Diego, për të gjetur investitorë në vlerën 100 milionë euro. Pra Veliaj gënjeu. Kompania e inceneratorit nuk i ka këto para.   

Dokumenti i dytë, po i datës 6 dhjetor, kompania e inceneratorit të Tiranës i bën me dije kompanisë Ethos se ka 20 milionë euro në një bankë në Itali.

Në dokumenti e tretë të datës 9 dhjetor 2022, kompania i drejtohet sërish Ethos dhe i dërgon përmbledhjen e projektit, për të cilin po kërkohen borxh 100 milionë euro. Në dokument flitet qartë që deri më sot kjo kompani ka investuar (dhe kur thonë këta investim flasin për paratë që ndajnë me njëri-tjetrin) 22 milionë euro, kur ndërkohë vetëm nga Bashkia e Tiranës i ka dhënë 53 milionë dollarë, pa përfshirë dhjetëra miliona të tjera që kanë marrë nga biznesi privat dhe bashki të tjera.

Pra, këta nuk kanë para për shkolla, cerdhe, kopshte, transport public dinjitoz, banesa sociale, por kanë para me bollëk për bashkëpunëtorët e tyre, para të cilat vetëm për skemën e inceneratorëve i kemi të faktuara që kanë përfunduar në Bullgari, Maltë, Itali, Zvicër e kudo ku këta kanë llogaritë bankare.

SPAK, informo qytetarët se ku shkojnë paratë e tyre! SPAK, gjurmo paratë!", tha Këlliçi. 

Afera e inceneratorëve, Këlliçi denoncon me dokumente: 20 mlnAfera e inceneratorëve, Këlliçi denoncon me dokumente: 20 mlnAfera e inceneratorëve, Këlliçi denoncon me dokumente: 20 mlnAfera e inceneratorëve, Këlliçi denoncon me dokumente: 20 mln

 

Të fundit