Flash News

Ditari i Opozitës

“Falë patronazhistëve jemi të pathyeshëm”, PD reagon ashpër pas deklaratës së Ramës

“Falë patronazhistëve jemi të pathyeshëm”, PD

Partia Demokratike ka reaguar mbi një deklaratë të kryeministrit Edi Rama. Ky i fundit tha se, “Falë patronazhistëve ne jemi të pathyeshëm”.

PD, e cila po zhvillon sot procesin e votimit të primareve tha se, “Edi Rama sapo sharroi sërish me plumba të drejtën e votës dhe lirinë e zgjedhjes, kur iu referua patronazhistëve të tij, një sistemi infamoz dhe mafioz, që ka thyer rëndë besimin e shqiptarëve te zgjedhjet, duke i njollosur ato përmes spiunimesh dhe manipulimesh”.

Zëdhënsja e demokratëve, Floriana Garo i kujton Ramës kritikat e ndërkombëtarëve për patronazhistët.

“Ai harron, ose bën sikur, se çka ai quan sistem është kritikuar dhe kundërshtuar, si nga ODHIR ashtu dhe nga Komisioni Europian.  Çka ai quan sistem, nuk është gjë më shumë se një rrjet bracash elektoralë, hajdutë xhepash, që fusin duart në një ndër proceset më intime dhe të pavarura ndër të drejtat e njeriut, zgjedhjen e lirë nëpërmjet votes së fshehtë”, tha ajo.

 

Të fundit