‘Mëngjesi i Lutjeve’ në Uashington; Lista me të ftuarit nga Shqipëria

WASHINGTON, DC - FEBRUARY 02: (AFP OUT) Attendees listen to remarks at the National Prayer Breakfast where U.S. President Donald Trump spoke February 2, 2017 in Washington, DC. Every U.S. president since Dwight Eisenhower has addressed the annual event. (Photo by Win McNamee/Getty Images)

Mëngjesi i Lutjeve, një event që zhvillohet në Uashington të enjten e parë të shkurtit të çdo viti ndër 3500 të ftuarit do të ketë edhe politikanë shqiptarë. Burime të Politiko bëjnë me dije se lista e sivjetshme e të përzgjedhurve shqiptarë përbëhet nga Presidenti Ilir Meta, kryeparlamentari Gramoz Ruçi, ministri i Arben Ahmetaj, kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu, ish-deputeti demokrat Gert Bogdani dhe deputeti socialist Damian Gjiknuri.

Mëngjesi i Lutjeve, i njohur edhe si Mëngjesi Kombëtar i Lutjeve dhe më parë si Mëngjesi Presidencial i Lutjeve është një event i përvitshëm që organizohet që prej vitit 1953. Që në vitet ’80 ai mbahet në të njëjtin vend në hotelin Washington Hilton.

Mëngjesi i Lutjeve organizohet nga Kongresi i Shteteve të Bashkuara dhe përveç personaliteteve vendase ka të ftuar nga shumë vende të botës. Një nga arsyet se pse Mëngjesi i Lutjeve lakmohet nga dinjitarët e huaj është pjesëmarrja e Presidentit amerikan.