Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

Në 30 muajt e tij si kryeministër, Zoran Zaev e çoi Maqedoninë e Veriut në NATO dhe drejt Bashkimit Europian duke ndryshuar emrin e saj. Kjo mund t’i kushtojë atij në zgjedhjet e sotme, me shumë maqedonas të zemëruar nga ndryshimi.

■Në një përmbysje të madhe, Britania njoftoi se do të ndalojë pajisjet e gjigandit kinez Huawei për përdorim në rrjetin wireless me shpejtësi të lartë të vendit. Vendimi ishte një fitore e madhe për administratën Trump, e cila kishte renditur Huawei në listën e zezë.

■ Studiuesit thanë që një foshnjë e lindur në një spital në Paris në mars nga një nënë me Covid-19 ka testuar pozitiv për virusin, duke sugjeruar fuqimisht që koronavirusi mund të transmetohet në mitër.

■ Një vaksinë eksperimentale e koronavirusit e bërë nga ndërmarrja bioteknike Moderna provokoi përgjigje premtuese imunitare dhe nuk shfaqi probleme në 45 personat e parë që e morën atë, thanë studiuesit.

■ Kryeministri Boris Johnson i Britanisë njoftoi të martën se anglezëve do t’u kërkohet të mbajnë maska brenda dyqaneve dhe supermarketeve.

■ Administrata Trump braktisi një plan për t’u hequr studentëve të huaj vizat nëse kurset e tyre ishin plotësisht në internet.

■Qeveria e Irlandës është nën presion për të mos zbatuar masa të izolimit 14-ditësh për vizitorët, me shumë ankesa që përqendrohen te turistët amerikanë.

■Presidenti polak Andrzej Duda arriti një fitore të ngushtë pasi zhvilloi një fushatë të ashpër. Votuesit mbeten të polarizuar, dhe rezultatet ka të ngjarë të kundërshtohen në Gjykatën Supreme.

■Nacionalisti rus Vladimir Zhirinovsky është detyruar të heqë dorë nga protestat për arrestimin e një guvernatori nga partia e tij, duke nënvizuar rritjen e paqëndrueshmërisë së brendshme, ndërsa protestat në rrugë që mbështesin guvernatorin vazhdoi për ditën e katërt.