Presidenti Meta refuzon dekretimin e Gent Cakajt si ministër i Jashtëm

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka refuzuar të dekretojë Gent Cakajn për ministër të Jashtëm të Shqiperisë.

Pasi mori informacionin e nevojshëm përpara se të shprehej me dekret, Presidenti Meta ka dalë në përfundimin se Cakaj nuk plotëson kushtet dhe nuk krijon besueshmëri.

Gent Cakaj u propozua nga kryeministri Edi Rama për postin e ministrit të Jashtëm, për të zëvendësuar ish ministrin Ditmir Bushati.