Veliaj ‘i shpëtoi’ COVID-it, Bledian Koka i bën ‘qokën’: Të shkuara Erion, ti po që më kall krupën më shumë se një virus

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, ka fituar “betejën” e tij me COVID-19. Lajmin e bëri publik vetë Veliaj pas marrjes së përgjigjes për tamponin e dytë, i cili ka rezultuar negativ.

Pikërisht për këtë fakt ka reaguar gazetari Bledian Koka. Duke e uruar me zemër Veliajn për fitoren ndaj virusit vdekjeprurës, Koka është ndalur pak tek mesazhi i kryebashkiakut “le të duhemi më shumë, e urrehemi më pak”, ndërsa rrëfen arsyen e kritikave dhe “urrejtjes” së tij ndaj Veliajt.

“Te shkuara Erion, por une nuk e kam frike COVID-in ti po qe me kall krupen me shume se nje virus”, e përmbyll kështu “qokën” e tij ndaj Veliajt Bledian Koka.

Postimi i plotë:

Te shkuara Erion…
Fitorja e betejes ndaj COVID-19 eshte nje urim qe shkon per cdokend, njesoj edhe per Erion Veliajn. Asnje ironi ne kete qe po shkruaj, por me gjithe zemer. Tani dy fjale per reflektimin tend!. Ti Erion mesa duket e ke kuptuar se kur perballesh me te keqen, e mira eshte ngushellimi dhe me te drejte thua: “le të duhemi më shumë, e urrehemi më pak”. Ajo qe na ndan ne te dy eshte menyra sesi ti qeveris dhe une kritikoj. Une te kritikoj se kur ti jep 3 leje ndertimi pa kriter ne nje hapesire 1 ha toke me te cilen po e shkaterron Tiranen, dhe kjo ma ben te veshtire mos te te urrej. Kur i shtoj kesaj dhe faktin qe ti e ben kete vetem per lare parate e droges nga e cila merr pjesen tende dhe me ato para do te marresh pushtetin neser, urrejta kalon ne neveri. Por pertej parave menyra sesi po e vret Tiranen ti eshte me vrastare sesa efektet e COVID-it, kshuqe ti ne rezultante je me i keq se nje virus. Vetem ne zonen e Shkolles se Kuqe, me firmen tende te felliqur ke dhene 3 leje ndertimi per pallate 9 kateshe duke shkaterruar vilat karakteristike te kohes. Duke e shtuar dendesine e popullise ne nje zone qe pa monstrat e betonit me fytyren tende, eshte pertej kapacitetit normal qe duhet te kete nje qytet. Cdo dite u zgjohem nga vikatja e betoniereve dhe varingsave qe gerrmojne toke e injektojne beton larg delikateses se “injeksioneve pupël të infermiere Adelinës”, me beso per kete. Ti thua “të ndihmojmë më shumë, e të shajmë më pak”. Po si mund te te ndihmoj une ty, kur ti e ke shkaterruar trafikun ne Tirane dhe duke e bere ajrin e kryeqytetit me helmues sesa sperklat e COVID-it qe te infektuan edhe ty? Si mundem une mos te te shaj, kur ti vetem mbyll rruge, hap gropa pallati, shton ndotjen, ul gjelberimin dhe vete fshihesh ne shtepi perrallore tek Kodra e Diellit. Shto ketu qe edhe duke luftuar me virusin, hallin e kishe te hakmerreshe ndaj Ora News qe te ndjek kemba kembes. Se ti nuk ke asnje ndryshim nga insistimi ditor i shokut Gramoz!
p.s…Te shkuara Erion, por une nuk e kam frike COVID-in ti po qe me kall krupen me shume se nje virus…