Flash News

Bota

5 ditë zie në Iran për vdekjen e presidentit Ali Khamenei

5 ditë zie në Iran për vdekjen e presidentit Ali Khamenei

Udhëheqësi i Iranit Ali Khamenei ka shpallur 5 ditë zie kombëtare për vdekjen e presidentit Raisi. Varrimi i presidentit do të bëhet këtë të martë në Tabriz.

Raisi ndërroi jetë ditën e djeshme teksa po kthehej nga një vizitë zyrtare në Azerbajxhan dhe helikopteri ku ai me drejtues të tjerë udhëtonte u rrëzua.

Kushtetuta iraniane mandaton që zëvendëspresidenti, aktualisht Mohammad Mokhbar, do të marrë postin e presidentit të përkohshëm dhe se zgjedhjet e reja presidenciale do të mbahen brenda 50 ditëve.

Të fundit