Flash News

Bota

Boris Johnson: Putin më kërcënoi se do të sulmonte Britaninë me raketa

Boris Johnson: Putin më kërcënoi se do të sulmonte

Boris Johnson ka thënë se Vladimir Putin e kërcënoi atë me një sulm raketor në një telefonatë "të jashtëzakonshme" në prag të pushtimit rus të Ukrainës.

Kryeministri i atëhershëm deklaroi se Putin i tha atij se "do të merrte vetëm një minutë".

Johnson tha se kërcënimi erdhi pasi ai paralajmëroi se lufta do të ishte një "katastrofë e plotë" gjatë një telefonate "shumë të gjatë" në shkurt 2022.

Johnson e paralajmëroi Putinin se pushtimi i Ukrainës do të çonte në sanksione perëndimore dhe më shumë trupa të NATO-s në kufijtë e Rusisë.

Ai gjithashtu u përpoq të pengonte veprimet ushtarake ruse duke i thënë Putinit se Ukraina nuk do të bashkohej me NATO-n "për të ardhmen e parashikueshme".

Por Johnson tha: "Ai më kërcënoi në një moment dhe më tha: Boris, nuk dua të të lëndoj, por, me një raketë, do të duhej vetëm një minutë".

Megjithatë, duke pasur parasysh sulmet e mëparshme ruse në Mbretërinë e Bashkuar - së fundmi në Salisbury në 2018 - çdo kërcënim nga lideri rus, Johnson nuk do të kishte zgjidhje tjetër veçse ta merrte seriozisht.

Nëntë ditë më vonë, më 11 shkurt, Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace fluturoi në Moskë për të takuar homologun e tij rus, Sergei Shoigu.

Burimi: BBC

 

Të fundit