Flash News

Bota

Kriza ushqimore/ Kyeministri Italian përpiqet për zgjidhje, Putin i prerë: Perëndimi të heqë sanksionet

Kriza ushqimore/ Kyeministri Italian përpiqet për zgjidhje, Putin i

Presidenti rus Vladimir Putin dhe kryeministri i Italisë Mario Draghi diskutuan mbi mënyrat për të ndihmuar në lehtësimin e krizës ndërkombëtare të ushqimit. Kremlini tha se kjo mund të bëhet vetëm nëse Perëndimi heq sanksionet.

“Vladimir Putin theksoi se Federata Ruse është e gatshme të japë një kontribut të rëndësishëm në tejkalimin e krizës ushqimore përmes eksportit të grurit dhe plehrave, me kusht që të hiqen kufizimet e motivuara politikisht nga Perëndimi”, tha Moska në një deklaratë.

Portet e Detit të Zi të Ukrainës janë bllokuar që kur Rusia dërgoi mijëra trupa në Ukrainë më 24 shkurt dhe më shumë se 20 milionë tonë drithë janë ngecur në kapanone në vend.

Rusia dhe Ukraina përbëjnë gati një të tretën e furnizimeve globale të grurit dhe mungesa e eksporteve të konsiderueshme të grurit nga portet e Ukrainës po kontribuon në një krizë globale ushqimore në rritje.

Lidhur me rrezikun e një krize botërore ushqimore, deklarata e Kremlinit fajëson “ndërprerjet në funksionimin e zinxhirëve të prodhimit dhe logjistikës, si dhe politikat financiare të vendeve perëndimore gjatë pandemisë së koronavirusit”, për situatën duke u rënduar “për shkak të kufizimeve anti-ruse. të imponuara nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian”.

Kremlini duket se konfirmon se Italia do të vazhdojë të marrë gazin rus.

“Kur u diskutua për çështjet e sigurisë energjetike, u konfirmua synimi i palës ruse për të vazhduar të sigurojë furnizime të pandërprera të gazit natyror në Itali me çmime të përcaktuara në kontrata”, thuhet në deklaratë.

Italia është autore e një plani paqeje për Ukrainën, por asgjë në komunikimin zyrtar nuk sugjeron se kjo çështje është diskutuar gjatë bisedës telefonike. Sinjali i parë se Rusia ishte gati të siguronte një korridor humanitar për anijet që transportonin ushqime për t'u larguar nga Ukraina, në këmbim të heqjes së disa sanksioneve, u raportua të mërkurën.

Ukraina e ka përshkruar pozicionin rus për lidhjen e eksporteve të ushqimit me sanksionet si "shantazh", dhe Sekretarja e Jashtme britanike Liz Truss tha të enjten se Putini "po përpiqej ta mbante botën për shpërblim" duke armatosur krizën ushqimore të krijuar nga lufta e tij kundër Ukrainë.

Shtëpia e Bardhë tha se nuk po zhvillohen bisedime për lehtësimin e sanksioneve ndaj Rusisë për të siguruar eksportet e grurit. Në një konferencë shtypi të mbajtur të enjten në mbrëmje, Draghi tha se mori iniciativën për të telefonuar liderin rus.

“E ndjeva se ishte detyra ime ta merrja (këtë iniciativë) për shkak të gravitetit të krizës humanitare që mund të prekë më të varfërit në botë,” u tha ai gazetarëve.

Draghi tha se Putini i tha atij se kriza e ushqimit ishte faji i sanksioneve.

"Unë jam i interesuar për një çështje më të përcaktuar, më të vogël, që është të përpiqemi të shohim nëse mund të zhbllokojmë këto sasi të mëdha drithi në portet ukrainase në Detin e Zi," tha Draghi.

Ai shtoi se do të mbajë një telefonatë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy për këtë çështje.

Bllokada ruse e porteve të Ukrainës ka penguar dërgesat e grurit, nga të cilat të dyja vendet janë eksportuesit kryesorë. Rusia akuzon Ukrainën për minierat e porteve.

Konflikti po nxit një krizë globale ushqimore duke rritur çmimet e drithërave, vajrave të gatimit, karburantit dhe plehrave.

Ministria e mbrojtjes e Rusisë tha se anijet civile tani mund të përdorin në mënyrë të sigurt portin Mariupol të Detit Azov në Ukrainë, ku forcat e saj morën kontrollin e plotë javën e kaluar pasi luftëtarët ukrainas u dorëzuan në fabrikën e rrethuar të çelikut Azovstal.

Të fundit