Flash News

Bota

Përshkallëzohet kriza e eksportit të grurit nga Ukrainë, çfarë duhet të dini

Përshkallëzohet kriza e eksportit të grurit nga Ukrainë,

Për muaj të tërë, Ukraina dhe vendet aleate janë përpjekur të zbusin një krizë ushqimore në rritje të shkaktuar nga bllokada prej muajsh ruse e porteve ukrainase, me Moskën që akuzohet se përdor ushqimin si armë lufte.

Të hënën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se deri në 60 milionë tonë drithë mund të ngecin në vend deri në vjeshtë nëse vazhdon të përballet me eksporte të bllokuara.

“Atëherë do të jemi në një situatë vërtet të vështirë, shumë të vështirë”, tha ai. Presidenti shtoi se po punonte me Kombet e Bashkuara në përpjekje për të hapur një korridor të sigurt që do të lejonte Ukrainën të eksportonte grurë nga portet e saj të Detit të Zi.

Ukraina është përshkruar prej kohësh si një nga shportat e bukës në botë. Por Kievi akuzon Moskën për bllokimin e porteve të saj dhe përpjekjen për të vjedhur grurin e saj. OKB-ja ka thënë se bllokimi i porteve të Ukrainës nga Rusia ka rritur tashmë çmimet globale të ushqimit dhe kërcënon të shkaktojë një mungesë katastrofike ushqimore në disa pjesë të botës. Rusia ka mohuar vazhdimisht se po bllokon portet ose po vjedh grurë.

Kryeministri britanik Boris Johnson tha të hënën se komuniteti ndërkombëtar do të duhet të gjejë "rrugë alternative" për të transportuar furnizimet me grurë nga Ukraina. Johnson sugjeroi përdorimin e linjave hekurudhore ose të lumit Danub nëse ngushtica e Bosforit në Turqi nuk mund të mbështetet.

Kievi i ka bërë thirrje Ankarasë që të ndalojë një anije me flamur rus që transportonte grurë nga Ukraina. Ambasadori i Ukrainës në Turqi Vasyl Bodnar tha se anija Zhibek Zholy ishte ngarkuar në portin juglindor të Berdiansk.

“Ka mundësi që gruri të jetë dorëzuar nga zonat fqinje, por pika e ngarkimit ka qenë Berdiansk, pra territori i pushtuar”, tha ai. Sipas Bodnar, Ministria e Tregtisë e Turqisë iu përgjigj apelit fillestar duke thënë se anija do të qëndrojë e ankoruar pranë portit të Karasu pa u lejuar të shkarkohet e as të kthehet prapa, ndërsa Turqia vlerëson kërkesën e Ukrainës.

Rreth 2 milionë tonë grurë po korren nga fushat në rajonin jugor të Zaporizhzhia, i cili kontrollohet nga forcat ruse, sipas Yevgeniy Balitsky, kreut ushtarak të zonave të pushtuara nga Rusia të Zaporizhzhia. "Furnizimi me drithë lehtësohet nga bashkëpunimi i ngushtë me autoritetet e Krimesë, të cilët siguruan kalim të papenguar nëpër pikat doganore dhe kufitare," tha Balitsky. Ukraina ka akuzuar Rusinë se ka përvetësuar furnizimin me drithë të vitit të kaluar nga territoret e pushtuara në jug të vendit.

OKB-ja ka thënë se lufta e Rusisë në Ukrainë mund të shtyjë deri në 49 milionë njerëz në uri ose kushte të ngjashme me urinë për shkak të ndikimit të saj shkatërrues në furnizimin global të ushqimit dhe çmimet. Muajin e kaluar, Zelensky tha se Afrika është "marrë peng" nga lufta e Rusisë dhe paralajmëroi se kriza globale e ushqimit do të vazhdojë "për sa kohë që kjo luftë kolonizuese të vazhdojë", duke ndikuar në jetën e deri në 400 milionë njerëzve që varen nga eksportet ukrainase.

Burimi: CNN

Të fundit