Flash News

Bota

Pse India konsiderohet si ‘çelësi’ për fundin e luftës Rusi-Ukrainë?

Pse India konsiderohet si ‘çelësi’ për fundin e

Veprimi balancues i Indisë në luftën në Ukrainë po bëhet më i vështirë, por pozicioni unik i Nju Delhit, si mik i Rusisë dhe Perëndimit, mund ta shohë atë të shfaqet si një ndërmjetës kyç. Kur filloi lufta më 24 shkurt, Nju Delhi ishte i shpejtë për të mbështetur nevojat humanitare të Ukrainës.

Por India ka abstenuar nga dënimi i veprimeve të Moskës në Kombet e Bashkuara – një qëndrim i qëndrueshëm që administrata e kryeministrit Narendra Modi thotë se është në përputhje me politikat e jashtme dhe të mbrojtjes të Indisë, raporton AP.

Në një intervistë, Ministri i Jashtëm i Indisë Subrahmanyam Jaishankar argumentoi se ai nuk po përpiqet të përmbushë kërkesat e njerëzve të tjerë. “Ndonjëherë, unë kam jetuar me gjërat që keni bërë ju Perëndimi. Tani, jetoni me të politikën e jashtme të Indisë”, tha ai.

Por ndërsa lufta intensifikohet, mungesat globale të energjisë dhe ushqimit po e shtyjnë Indinë të rivlerësojë qëndrimin e saj kufizues ndaj Rusisë.

Vivek Mishra, një bashkëpunëtor në Fondacionin e Kërkimeve Observer (ORF) në Nju Delhi, i tha Al Jazeera se qëndrimi i Indisë është në një gjendje tranzicioni.

“Gjatë 10 muajve të fundit, ne kemi parë rritjen e spektrit të ndërmjetësimit të Indisë në luftë. Kjo u bë e dukshme kur Nju Delhi i tha Moskës në mënyrë indirekte se ishte koha për t'i dhënë fund luftës. Për më tepër, gjatë vitit të ardhshëm, India në krye të G20-ës do të thotë se roli i Nju Delhit në ndërmjetësimin e përfundimit të luftës do të fitojë më shumë rëndësi”, tha ai, duke theksuar se roli i ndërmjetësit nënkupton udhëheqjen.

Rëndësia e Indisë për ta bërë atë një paqebërës?

Në të njëjtën kohë, Bashkimi Evropian ka bërë gjithashtu presion për lidhje më të forta me Indinë, pasi marrëdhëniet e bllokut me Rusinë dhe Kinën ftohen.

BE mbajti raundin e parë të bisedimeve tregtare me Indinë në korrik të këtij viti dhe diskutimet do të rifillojnë të hënën.

Nju Delhi synon të krijojë marrëveshje gjithëpërfshirëse të tregtisë së lirë jo vetëm me BE-në, por edhe me Mbretërinë e Bashkuar dhe Kanadanë vitin e ardhshëm. Marrëveshje të ngjashme tregtare tashmë janë nënshkruar me Australinë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe këtë vit.

Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara kanë nxitur gjithashtu partneritetin e tyre të mbrojtjes me Indinë, pasi njohën Nju Delhin si një figurë qendrore në ruajtjen e sigurisë në Indo-Paqësor - një ndjenjë e përbashkët nga Shoqata e Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN), e cila gjithashtu ka zgjeruar lidhjet e sigurisë me Indinë.

Disa analistë gjeopolitikë thonë se lufta në Ukrainë ka luajtur një rol në rritjen e rëndësisë së Indisë në skenën globale.

Me Indinë në krye të G20 nga dhjetori, Perëndimi mund të lobojë në Nju Delhi për të luajtur një rol më të madh.

Të fundit