Flash News

Bota

Scholz thirrje Perëndimit: Të shmangim shpërthimin e një Lufte të Ftohtë

Scholz thirrje Perëndimit: Të shmangim shpërthimin e një

Kancelari gjerman Olaf Scholz i bëri thirrje Perëndimit të parandalojë shpërthimin e një Lufte të re të Ftohtë duke e ndarë botën në blloqe dhe bëri thirrje që të bëhen çdo përpjekje për të ndërtuar partneritete të reja.

Në një opinion të botuar në ‘Foreign Affairs’, Scholz kërkoi që Perëndimi të mbrojë vlerat demokratike dhe shoqëritë e hapura. “Ne duhet gjithashtu të shmangim tundimin për ta ndarë edhe një herë botën në blloqe," shkroi Scholz në artikull.

"Kjo do të thotë të bësh çdo përpjekje për të ndërtuar partneritete të reja, në mënyrë pragmatike dhe pa verbime ideologjike," shtoi ai.

Scholz veçoi Kinën dhe Rusinë në veçanti si dy vende që përbëjnë një kërcënim për një botë shumëpolare, e cila kërkon një unitet më të fortë evropian dhe transatlantik për t'u kapërcyer.

Sipas kancelarit gjerman, partneriteti transatlantik mbetet jetik për përballimin e sfidave të paraqitura nga kërcënimi i Rusisë për sulme të mundshme në territorin aleat, ndërsa kthesa e Kinës drejt izolimit dhe qasja e saj ndaj Tajvanit kërkon që Evropa dhe Amerika e Veriut të krijojnë partneritete të reja dhe më të forta me vendet anembanë botës.

“Gjermanët synojnë të bëhen garantuesit e sigurisë evropiane që aleatët tanë presin të jemi, një ndërtues urë brenda Bashkimit Evropian dhe një avokat për zgjidhje shumëpalëshe për problemet globale”, shkroi Scholz.

Të fundit