Flash News

Bota

Vizita e zvarritur bëhet realitet/ Macron drejt SHBA-së, çfarë do të bisedojë me Biden

Vizita e zvarritur bëhet realitet/ Macron drejt SHBA-së,

Presidenti francez Emmanuel Macron është nisur në Uashington në vizitën e parë që pas zgjedhjes se Joe Biden si president, pas shtyrjes që kishte ndodhur për shkak të pandemisë.

Marrëdhënia Biden-Macron pati një fillim të vështirë. Macron tërhoqi shkurtimisht ambasadorin e Francës në Shtetet e Bashkuara vitin e kaluar pasi Shtëpia e Bardhë njoftoi një marrëveshje për shitjen e nëndetëseve bërthamore në Australi, duke minuar një kontratë për Francën për të shitur nëndetëse me naftë.

Por marrëdhënia është rregulluar, pasi Macron u shfaqur si një nga aleatët evropianë më mirë të Biden në përgjigjen perëndimore ndaj pushtimit rus të Ukrainës. Vizita e kësaj jave do të përfshijë bisedime dhe një konferencë shtypi.

Udhëheqësit kanë një axhendë të gjatë për takimin e tyre të enjten në Shtëpinë e Bardhë, duke përfshirë programin bërthamor të Iranit, sigurinë në rritje të Kinës në Indo-Paqësorin dhe shqetësimet në rritje për sigurinë dhe stabilitetin në rajonin Sahel të Afrikës, sipas zyrtarëve amerikanë dhe francezë.

Por në fokus të takimit do të jetë lufta e Rusisë në Ukrainë, pasi Biden dhe Macron po punojnë për të ruajtur mbështetjen ekonomike dhe ushtarake për Kievin, ndërsa ai përpiqet të zmbrapsë forcat ruse.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, e përshkroi Macronin si "udhëheqësin dinamik" të aleatit më të vjetër të Amerikës, ndërsa shpjegoi vendimin e Biden për të nderuar presidentin francez me vizitën e parë shtetërore të presidencës së tij.

Burimi: AP

Të fundit