Flash News

Ditari i Opozitës

Berisha: 24 marsi është dita e historisë për NATO-n, lirinë e Kosovës dhe kombit Shqiptar!

Berisha: 24 marsi është dita e historisë për NATO-n,

Kryedemokrati Sali Berisha ka përkujtuar 24 marsin duke e cilësuar “dita e historisë për NATO-n, lirinë e Kosovës dhe kombit Shqiptar”.

Me anë të një posti në Facebook, Berisha shkruan se  ndërhyrja e NATO-s kundër Beogradit krahas luftës çlirimtare të UÇK pati rol vendimtar për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

“Të dashur miq , 24 vite më parë, me 24 mars 1999 Aleanca e Atlantikut  të Veriut në një vendim historik unanim e udhëhequr nga SHBA dhe presidenti Bill Klinton, ndërmori ofensivën e saj ajrore më të madhe pas luftës së dytë botërore, ofensivën e parë në historinë e saj në mbrojtje të lirive dhe të drejtave njerëzore të 2 milion shqiptarëve në Kosovë që përjetonin genocidin dhe barbaritë që hordhitë pushtuese të kasapit të Ballkanit Sllobodan Millosheviç ushtronin ndaj tyre. Ndërhyrja shpëtimtare e NATO-s kundër Beogradit krahas luftës çlirimtare të UÇK pati rol vendimtar për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Ndaj shqiptarët i mbeten mirënjohës përjetë NATO-s, SHBA dhe vendeve të tjera anëtare për rolin e tyre çlirimtar për shqiptarët në Kosovë dhe vendosjen e paqes në Ballkan. Zoti e bekoftë NATO-n, vendet e saj anëtare dhe ushtritë e saj”, shkruan Berisha.

Të fundit