Flash News

Ditari i Opozitës

I hapur për diskutime me demokratët?, Berisha: Përveç Basha-Alibeajt që kanë lidhje krimi me Ramën

I hapur për diskutime me demokratët?, Berisha: Përveç

Kryedemokrati Sali Berisha është shprehur se është i gatshëm të ulet në diskutime me çdo deputet të Partisë Demokratike, përveç Lulzim Bashës dhe Enkeled Alibeaj që sipas tij kanë lidhje krimi me kryeministrin Rama.

Berisha: “Me përjashtim të dy personave që kanë lidhje të tmerrshme krimi me Edi Ramën, me të gjithë deputetët e tjerë jam gati të bëj çdo lloj debate, diskutimi, pas në një akt themelor mbështetën kandidatët e Primares, de fakto statutin e PD.

Ky është investim i tyre, nuk ndodh kjo për Berishën. Ndaj tyre PD është krejtësisht e hapur. Jo që nuk bëj hap prapa, por bëj hapa para duke i ftuar të ata që të ulemi të diskutojmë, të vendosim për më të mirën për PD, opozitën dhe të ardhmen e vendit.

Duke marrë shkas se çfarë ka ndodhur ditët e fundit në PD, a jeni i gatshëm që për hir të bashkimit me këtë pjesë të partisë PD dhe ambicies së kësaj partie për të qenë rivale e denjë në zgjedhjet e 2025, të negocioni qasjen tuaj në lidershipin e Partisë? 

Berisha: Statuti ka të gjitha hapësirat për çdo iniciativë të anëtarëve të saj. I qëndroj me korrektesë statutit, nuk ndërtohet partia mbi bazën e dëshirave, por në bazë të rregullave dhe parimeve.

Ka dy përcaktime statuore, që kur kryetari humbet zgjedhje votëbesohet. Dhe e dyta në zgjedhje e përgjithshme, ai largohet nëse humbet. Asnjë lloj përcaktimi tjetër jashtë kësaj nuk i shërben PD-së.

Mos harroni se Shqipëria është vendi me të cilin ë kuptimin e mirëfilltë të fjalës u bë një grusht shtetit kundër opozitës shqiptare me qëllimin e vetëm për të forcuar pushtetin mafioz të Ramës.

Kjo luftë nuk filloi me Berishën por që në 2015, me përpjekjet për ta përjashtuar opozitën nga proceset zgjedhore në mënyrat më diabolike.

 

 

Të fundit