Flash News

E-TJERA

Mitsotakis bojkoton samitin për Ukrainën në Tiranë, shkak çështja ‘Beleri’

Mitsotakis bojkoton samitin për Ukrainën në Tiranë, shkak

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis nuk do të marrë pjesë në samitin  “Ukrainë – Europa Juglindore” që mbahet nesër në Tiranë.

Ka qenë përfaqësuesi i qeverisë greke, Pavlos Marinakis, i cili ka konfirmuar këtë fakt në konferencën e sotme,raportojnë mediat greke.

Kryeministri grek kishte marrë një ftesë të cilën e kishin nënshkruar Edi Rama dhe Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy si bashkëorganizatorë.

Raportohet se vendimi i Mitsotakis për të mos marrë pjesë është i lidhur me çështja e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri.

 

Të fundit