Ekipet me numër më të lartë tifozësh në stadium, kryeson Interi

Interit është ekipi i ‘Serie A’ që ka pasur numrin më të lartë të tifozëve të pranishëm në stadium për sezonin 2017-2018.

Sipas të dhënave të “Stadiapostcards.com”,  skuadra zikaltër ka pasur një shifër mesatare prej 57 529 mijë tifozësh për ndeshje dhe me një total prej 1 093 053 tifozësh në të gjithë sezonin.

Ndërkohë në vendin e dytë renditet ekipi i Milanit me një numër mesatarë prej 52 690 mijë tifozë për ndeshje, e ndjekur nga Napoli, Juventusi dhe Roma.

Ndërsa skuadra më me pak tifozë ka rezultuar ajo e Crotones, me një numër mesatarë prej  10 581 tifozësh për ndeshje.

Lista e plotë:

1) Inter-1.093.053 (total) – 57.529 (mesatarja)

2) Milan – 1.001.114 (total) – 52.690 (mesatarja)

3) Napoli – 817.942 (total) – 43.050 (mesatarja)

4) Juventus 746.997 (total) – 39.316 (mesatarja)

5) Roma – 711.544 (total) – 37.450 (mesatarja)

6) Lacio – 588.807 (total) – 30.990 (mesatarja)

7) Fiorentina – 495.756 (totali) – 26.092 (mesatarja)

8) Xhenoa – 397.885 (total) – 20.941 (mesatarja)

9) Bolonja – 397.165 (total) – 20.903 (mesatarja)

10) Sampdoria – 382.967 (total) – 20.156 (mesatarja)

11) Torino – 353.331 (total) – 18.596 (mesatarja)

12) Atalanta – 340.492 (total) – 17.921 (mesatarja)

13) Udineze – 340.217 (total) – 17.906 (mesatarja)

14) Verona – 329.324 (total) – 17.333 (mesatarja)

15) Kaljari – 279.007 (total) – 14.685 (mesatarja)

16) Kievo – 238.258 (total) – 12.540 (mesatarja)

17) Benevento – 230.503 (total) – 12.132 (mesatarja)

18) SPAL – 229.271 (total) – 12.067 (mesatarja)

19) Sasuolo – 213.510 (total) – 11.237 (mesatarja)

20) Krotone – 201.038 (total) – 10.581 (mesatarja)