Macron anulon vizitën në Serbi, cila është arsyeja

Anulohet vizita e presidentit të Francës, Emmanuel Macron në Boegrad, e planifikuar të zhvillohej gjatë kësaj jave.

Lajmi u bë i ditur nga homologu i tij serb, Aleksandër Vuçiç dhe sipas tij shkak për anulimin  vizitës janë bërë trazirat e përshkallëzuara në Paris.

“E di se sa e vështirë është të realizohen reforma të përgjegjshme ekonomike”, u shpreh presidenti serb në një konferencë për shtyp.

Protesta e “jelekëve të verdhë” është rritur gjatë javëve të fundit, pasi qeveria franceze ka planifikuar një rritje të taksave mbi karburantin, përfshirë benzinën dhe naftën, duke filluar nga 1 janari 2019.