Mbi 2 mijë viktima nga coronavirusi, ekspertët: Vaksina mund të zgjasë 12-18 muaj për tu zhvilluar dhe testuar

CHENGDU, Feb. 15, 2020 -- Staff members work at the health and quarantine comprehensive laboratory of Sichuan International Travel Health Care Center Chengdu Customs Port Outpatient Department, in Chengdu, southwest China's Sichuan, Feb. 15, 2020. Since the outbreak of novel coronavirus pneumonia, novel coronavirus nucleic acid detection for incoming and outgoing travelers has become the primary task of the laboratory. Fifteen professionals formed an "anti-epidemic commando team", taking turns to their posts in groups everyday to ensure that samples are tested timely. (photo by Liu Kun/Xinhua via Getty) (Xinhua/Liu Kun via Getty Images)

Numri vdekjeve nga coronavirusi tashmë i kalon 2 mijë viktima. Po ashtu, ka infektuar më shumë se 75,000 njerëz, me mbi 1.000 raste jashtë Kinës.

Vaksina

Nëse po shpresonit për një kurë të shpejtë për koronavirusin, Organizata Botërore e Shëndetit ka disa lajme të këqija.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha në një konferencë shtyp se një vaksinë kundër virusit ishte ende të paktën një vit larg, shkruan CNN.

Por ai tha se një vaksinë vetëm do të mbronte kundër “situatës më të rëndë” të një pandemie, dhe tani për tani ishte e rëndësishme të promovohen zgjidhje të shëndetit publik për të kufizuar përhapjen e virusit.

“Kjo është një dritare e mundësive që nuk duhet të mungojnë,” tha ai.