Nga sot, Greqia mbyll kufijtë me Serbinë

Greqia ka vendosur të mbyllë kufijtë me Serbinë që nga sot për shkak të situatës së përkeqësuar të covid-19.

Lajmi u konfirmua nga mediat serbe, referuar deklaratës edhe nga Ministri i Turizmit Rasim Ljajic dhe pritet që kjo masë të zgjasë deri në 15 korrik dhe pa përjashtuar asnjë kategori.

Të premten, Serbia shpalli gjendjen e emergjencës në vend duke rikthyer dhe masat kufizuese për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Në 15 korrik, pritet të hapen kufijtë edhe për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.