Soni Malaj e zhgënjyer nga Eneda, flet për amanetin e babait dhe besën që nuk e shkel për hir të një çmimi

“Shije tradhtie” është një nga baladat më të bukura në këtë edicion të “Kënga Magjike”. Megjithëse, konkurrimi i saj në javën e fundit të këtij kompeticioni “e penalizoi” dhe po ashtu dhe tragjedia e tërmetit, Soni Malaj vinte me një super ekip që realizoi këngën.

Ajo ka bashkëpunuar me Makin, kompozitorin nga Maqedonia që ka realizuar dhe super baladat e karrierës së Sonit (“Ndarja”, “Të dua ty”). Teksti nga Ilir Berani, një nga tekstshkruesit më të mirë në Kosovë që është dhe bashkëshorti i Gilit si dhe orkestrimin nga Shpëtim Saraçi, i cili për herë të parë ka punuar me të birin e tij, Drinin.

Të gjitha këto, shto këtu dhe vokalin e super performancën e Sonit, jepnin një magji gjithë këngës, të denjë për një përfaqësim dinjitoz në një garë të tillë.

Mirëpo, kjo nuk vleu për këngëtarët e tjerë, të cilët kanë qenë të shumtë që e kanë vlerësuar dhe me zero pikë. Soni, nuk është nga ato këngëtarët që përfshihet në “pazaret” me kolegët e tjerë për pikët. Ka qëndruar krejt e tërhequr dhe madje e ka promovuar shumë pak këngën, pasi siç është shprehur në një postim në Instagram, kjo ishte hera e dytë që do përformonte në skenë në një situatë të vështirë emocionale, pasi bëhej fjalë për realizimin e një festivali në mes të tragjedisë që kishte prekur shqiptarët.

Momenti i parë ka qenë kur ajo ka humbur të atin.

Mirëpo, ajo që ka zhgënjyer pafund fansat e Sonit, ka qenë pikërisht Eneda Tarifa. Edhe pse dy këngëtaret janë mikesha të ngushta dhe prej vitesh kalojnë shumë kohë bashkë dhe shoqërohen ngado, Eneda nuk e ka vlerësuar maksimalisht me pikë Sonin (sepse nuk është se nuk e meritonte, sipas fansave të Sonit).

Nga ana e saj, Soni Malaj ka vlerësuar me pikët maksimale mikeshën e saj më të mirë, Enedën.

Kjo gjë është komentuar shumë në postimet për Këngën Magjike në rrjetet sociale dhe në njërin prej këtyre komenteve, Soni ka vendosur të reagojë, ku është shprehur se është rritur në një familje me parime dhe vlera, të cilat nuk i shet për hir të një çmimi.

“@enedatarifa je nje debile dhe nje femer shum e ulet , shpresoj qe Soni ta kuptoj kete gje se budallai dhe njeriu i mir nuk dallojn shum reflekto Soni te duam shum ama jo kaq e mir se me dhimbsesh , ti je fituese morale e atij festivali.”- shkruante një nga fansat.

E ndërsa Soni i është përgjigjur:

“zemer ju falenderoj per mbeshtetjen e vazhdueshme.Dua te sqaroj dicka per te gjithe.Une jam nje vajze e rritur ne familje malesore,ku mbi gjithcka vleresohen parimet,vlerat dhe besa,me te cilat nuk i shkel kurre,as per hir te suksesit as per hir te nje cmimi.Ky eshte nje amanet i babit tim qe do e mbaj gjithe jeten.”

Më poshtë po ju sjellim disa nga momentet e dy mikeshave të ngushta:

 

View this post on Instagram

 

Keshtu i shijojme kenget e njera tjetres ❤️ @enedatarifa Urime zemer per kete kenge kaq te ndjere #nukjavlen

A post shared by SONI MALAJ (@soni_malaj) on