“Trump i ofroi marrëveshje për falje Assange”, reagon urgjent Shtëpia e Bardhë

FILE - In this file photo dated Wednesday May 1, 2019, buildings are reflected in the window as WikiLeaks founder Julian Assange is taken from court, where he appeared on charges of jumping British bail seven years ago, in London. 47-year old Assange is expected to appear via a video link at court Friday June 14, 2019, as he continues his fight against extradition to the United States, where he faces prosecution under the Espionage Act. (ANSA/AP Photo/Matt Dunham, FILE) [CopyrightNotice: Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.]

Shtëpia e Bardhë i ka mohuar totalisht të gjitha pretendimet se Presidenti Trump i kishte ofruar falje Julian Assange, themeluesit të WikiLeaks i cili po lufton ekstradimin në Shtetet e Bashkuara, nëse ai do ta shfajësonte Rusinë dhe do të deklaronte e ajo nuk ishte e përfshirë në hakerimin e postës elektronike të Komitetit Kombëtar të Partisë Demokratike.

Ka qenë grupi i avokatëve të Assange, ata i tha një gjykate në Londër të mërkurën se z. Trump kishte bërë ofertën në vitin 2017 përmes Dana Rohrabacher, i cili në atë kohë ishte një kongresmen republikan nga Kalifornia.

Ndërkohë që Stephanie Grisham, sekretarja e shtypit i Shtëpisë së Bardhë, hodhi poshtë akuzën.

“Presidenti mezi e njeh Dana Rohrabacher, përveç se ai është një ish-kongresmen,” u tha zonja Grisham gazetarëve. “Ai nuk ka folur kurrë me të për këtë temë ose pothuajse asnjë temë. Është një trillim i plotë dhe një gënjeshtër totale”, tha ajo.

Burimi: New York Times