Flash News

Bota

Kryeministrja e Finlandës: Evropa nuk është sa duhet e fortë pa SHBA-në

Kryeministrja e Finlandës: Evropa nuk është sa duhet e fortë

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin ka bërë thirrje që Evropa të ndërtojë aftësitë e veta të mbrojtjes pas luftës në Ukrainë, duke thënë se pa ndihmën e SHBA-së ajo nuk është mjaft e qëndrueshme, raporton The Guardian

“Duhet të sigurohemi që jemi më të fortë”, tha Marin në Sydney të premten. “Dhe unë do të jem brutalisht i sinqertë me ju, Evropa nuk është mjaft e fortë. Ne do të ishim në telashe pa Shtetet e Bashkuara.”

Vërejtjet e saj erdhën si përgjigje ndaj një pyetjeje në lidhje me përgjegjësinë e Kinës për të frenuar Rusinë.

Marin këmbënguli se Ukrainës duhet t'i jepet çfarëdo që duhet për të fituar luftën, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara kanë qenë thelbësore në furnizimin e Kievit me armë, financa dhe ndihmë humanitare të nevojshme për të zbehur përparimin e Rusisë.

Të fundit