Flash News

Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Liderët botërore shpresojnë “fillim të ri” me Biden, pas largimit të Trump.

■ U emërua nga Trump, Joe Biden mban në detyrë drejtorin e FBI-së.

Një mega operacion për shkatërruar grupin kriminal “Ndrangheta” është realizuar nga antimafia italiane. 47 persona kanë rënë në pranga, mes tyre dhe një grua shqiptare. Miliona euro janë sekuestruar.

■ Festivali më i madh i muzikës në Britani, Glastonbury, u anulua të enjten për të dytin vit radhazi. Ishte caktuar për në qershor.

■ Ndërsa përgatiten për një rritje të mundshme të rasteve të koronavirusit të lidhur me variante të reja, disa vende evropiane kanë rivendosur masa të rrepta bllokimi dhe i kanë bërë maskas e gradës mjekësore të detyrueshme në disa zona.

■ Tre raste të transmetuara nga koronavirusi lokalisht u konfirmuan të enjten në Shangai mes frikës nga një shpërthim tjetër në shkallë të gjerë në Kinë.

■ Në një sfidë të qartë, Britania po refuzon t'i japë ambasadorit të Bashkimit Evropian të njëjtin status diplomatik si ambasadorëve të tjerë, me arsyetimin se është një federatë ndërkombëtare, jo një shtet-komb.

■ Dy kamikazë shpërthyen jelekët me eksploziv në një treg të mbushur me njerëz në Bagdadin qendror të enjten në mëngjes, duke vrarë të paktën 32 vetë në sulmin më të madh të tillë në disa vjet.

■ Julia Payette, e cila përfaqësoi Mbretëreshën Elizabeth II si guvernatorja e përgjithshme e Kanadasë dhe shefi zyrtar i shtetit, një rol i profilit të lartë, por kryesisht ceremonial, dha dorëheqjen të enjten pasi një raport kritikoi ashpër trajtimin e saj ndaj punonjësve.

■ Dhjetëra refugjatë dhe azilkërkues u mbajtën në hotele në Melburn për më shumë se një vit, shpesh duke kaluar vetëm një orë në ditë jashtë dhomave të tyre. Shumë u dukën të tronditur kur u lëshuan përfundimisht këtë javë.

■ Qeveria ruse po kërcënon Radion Evropa e Lirë / Radio Liberty me gjoba miliona dollarëshe dhe akuza të mundshme penale. Redaktorët e organizatës së lajmeve kanë frikë se do të detyrohen të mbyllen për herë të parë që nga shembja e Bashkimit Sovjetik.

Ditari politik

Të fundit