DITARI POLITIK

Kur Washington-i shpallet non grata: nga aktorët Pitt & Baldwin te diplomatët amerikanë në Bolivi dhe Rusi

Kur Washington-i shpallet non grata: nga aktorët Pitt & Baldwin te

Nuk janë vetëm Shtetet e Bashkuara të Amerikës që shpallin shtetas të vendeve të tjera si të padëshiruar duke u ndaluar hyrjen në vend. Të njëjtën gjë bëjnë edhe vende të tjera duke ndaluar jo vetëm ambasadorë, njerëz të CIA dhe diplomatë, por edhe këngëtarë e aktorë. Elis Presley është ndaluar nga Meksika, ndërsa Brad Pitt nga Kina për filmin e tij ‘shtatë vite në Tibet’. Aktori tjetër Alec Baldwin është ndaluar në Filipine pasi ‘mori në gojë’ gratë e atij vendi.

Sigurisht, pjesën e luanit të dëbimeve apo non gratave e përbëjnë diplomatët amerikanë. Më të zellshëm në këtë drejtim janë vendet që kanë përplasje ideologjike me Amerikën si Rusia, Bolivia, Venezuela etj.

Lista e plotë e non grata-ve anti-amerikane:

• Më 23 Dhjetor 2019, Daniel Foote u thirr në Shtetet e Bashkuara nga Zambia pasi pozicioni i tij si Ambasador u shpall "jo më i qëndrueshëm" nga qeveria në detyrë pas kritikave të tij për një dënim të gjatë burgimi për një çift homoseksual, duke e bërë efektivisht persona non grata.

• Më 22 maj 2018, i ngarkuari me punë i SHBA në Venezuelë, Todd Robinson dhe zëvendësi i tij, Brian Naranjo, u shpallën persona non grata nga Nicolas Maduro pas rritjes së sanksioneve amerikane dhe deklaratave të të ngarkuarit se rizgjedhja e fundit e Maduro ishte një "kapje pushteti" dhe se zgjedhjet nuk ishin "të lira ose të ndershme".

• Më 5 Prill 2018, gjashtëdhjetë diplomatë amerikanë në Rusi u shpallën persona non grata nga Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov.

• Më 7 korrik 2014, ministria e jashtme e Mbretërisë së Bahreinit kërkoi largimin e menjëhershëm të Tom Malinoëski, Ndihmës Sekretarit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara për Demokracinë, të Drejtat e Njeriut dhe Punën. Organizata shtetërore e lajmeve, BNA, raportoi se Malinoëski "kishte mbajtur takime me një palë të veçantë në dëm të bashkëbiseduesve të tjerë, duke diskriminuar kështu një popull, duke shkelur normat diplomatike dhe duke shkelur marrëdhëniet normale ndërshtetërore", dhe kështu u shpall person non grata.

• Më 14 maj 2013, Ministria e Jashtme e Rusisë shpalli person non grata Ryan Fogle, sekretar i tretë i Departamentit Politik të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Moskë. Ai u kap gjoja duke u përpjekur të rekrutonte një anëtar të stafit të shërbimeve speciale ruse dhe u akuzua si agjent i CIA -s. Më 17 maj, FSB zbuloi identitetin e shefit të stacionit të CIA -s si Steven Hall në hakmarrje të mëtejshme.

• Më 5 Prill 2011, qeveria e Ekuadorit e shpalli Ambasadoren e Shteteve të Bashkuara Heather Hodges persona non grata pasi ajo nuk dha përgjigje të mjaftueshme në lidhje me një kabllo diplomatike të rrjedhur në lidhje me Ekuadorin. Në shenjë hakmarrjeje, Shtetet e Bashkuara e shpallën Ambasadorin e Ekuadorit Luis Gallegos persona non grata më 7 Prill 2011.  

• Më 20 maj 2009, aktori amerikan Alec Baldëin u shpall persona non grata nga qeveria e Filipineve pas një paraqitjeje në një episod të Late Shoë me David Letterman, ku bëri shaka për marrjen e "një nuseje filipinase ose ruse me porosi". Senatori dhe aktori filipinas Ramon Revilla Jr. tha se gruaja e tij (Baldëin) do të ishte "pa fat" dhe se "do të ketë telashe" nëse Alec Baldëin do të udhëtonte në vend. Byroja e Imigracionit e ka vendosur Baldëin në listën e tij të zezë, duke e ndaluar atë të vizitojë vendin.

• Në mars 2009, Presidenti Evo Morales i Bolivisë shpalli një anëtar të ambasadës së Shteteve të Bashkuara (seksioni politik) persona non grata.

• Në vitin 2008, Presidenti i Bolivisë Evo Morales shpalli ambasadorin e Shteteve të Bashkuara Philip Goldberg persona non grata, duke pretenduar se qeveria e Shteteve të Bashkuara komplotoi kundër tij dhe mbështeti kundërshtarët e tij.

• Presidenti i Venezuelës Hugo Chavez shpalli ambasadorin e Shteteve të Bashkuara Patrick Duddy persona non grata në solidaritet me veprimin e Morales. Chavez nuk citoi ndonjë shkelje specifike të pretenduar nga Duddy.

• Në vitin 2008, Ministria e Punëve të Jashtme të Izraelit shpalli amerikan Richard A. Falk, profesor emeritus i të drejtës ndërkombëtare në Universitetin Princeton, persona non grata kur ai ishte Raportues Special i Këshillit të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut mbi "situatën e të drejtat e njeriut në territoret palestineze të okupuara që nga viti 1967.  

• Në vitin 2007, Dhoma e Përfaqësuesve e Komonuelthit të Ishujve të Marianës Veriore (CNMI) shpalli shtetasin amerikan Ron Hodges persona non grata.   Hodges u dënua për fushatën e tij të shkrimit të letrave kritike për qeverisjen e CNMI dhe abuzimet kundër punëtorëve të huaj, të titulluar Chamberonomics.  

• Brad Pitt u bë persona non grata në Republikën Popullore të Kinës pasi u shfaq në filmin 1997 Shtatë vjet në Tibet, i cili përshkruante me simpati Dalai Lamën dhe portretizonte aneksimin kinez të Tibetit. Ndalimi u hoq në vitin 2014 kur ai shoqëroi gruan e tij Angelina Jolie në një turne promovim filmi.

• Në prill 1979, eksperti i CIA për Iranin, George W. Cave, u shpall persona non grata nga qeveria iraniane.

• Në mars 1976, Herbert Spiro, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kamerun, i akredituar gjithashtu në Guinenë Ekuatoriale, u shpall persona non grata nga Guinea Ekuatoriale. Në fund të një vizite në vendin të cilin ai e përshkroi si të këndshme dhe pa ngjarje deri në atë pikë, zëvendës Drejtori i Protokollit Equatoguine Santiago Nchama i dha një letër ku akuzonte qeverinë e Shteteve të Bashkuara për përfshirje në aktivitete subversive atje, dhe ditë më vonë, ministria e jashtme e Guinesë Ekuatoriale i dërgoi një telegram Departamentit të Shtetit duke njoftuar se Spiro dhe konsulli William C. Mithoefer Jr, të cilët e kishin shoqëruar në vizitën e tij, të dy ishin të ndaluar për të hyrë në vend.

• Në Nëntor 1962, autoritetet meksikane, sipas një direktive nga Regjenti i Meksikës, Ernesto Peralta Uruchurtu, refuzuan t'i japin një leje pune këngëtarit dhe aktorit amerikan Elvis Presley, i cili ishte planifikuar të udhëtonte në Acapulco me një ekip të Paramount prej rreth pesëdhjetë personash, të cilëve iu dha leja e punës përveç tij. Presley u bë kështu artisti i vetëm amerikan që ishte shpallur zyrtarisht persona non grata nga autoritetet meksikane, rezultati siç u vërejt nga ky i fundit, i një serie incidentesh që filluan në shkurt 1957, kur ai u bllokua nga radio pasi një gazetë e citoi në mënyrë të rreme duke folur keq për gratë meksikane, pastaj në vitin 1959, kur muzika e tij u ndalua nga dyqanet e disqeve, dhe vazhdoi në 1961, kur filmat e tij u ndaluan në kinema. U përmendën dy trazira të dhunshme midis tifozëve pro-Presley, atyre që nuk besuan se pretendimet e vitit 1957 ishin të vërteta, dhe atyre që besuan, dhe kështu ishin kundër tij, në kinemanë e modës 'Las Americas' në Mexico City, gjatë hapjes së dy prej filmave të tij të mëparshëm King Creole (El barrio contra mi) në 1959, dhe GI Blues (Cafe Europa) në vitin 1961. Ndalimi u hoq në 1971.

• Në shtator 1952, ambasadori amerikan në Bashkimin Sovjetik, George F. Kennan, u shpall persona non grata pasi bëri një deklaratë të cilën sovjetikët besuan se i lidhte me Gjermaninë naziste. Sovjetikët refuzuan të lejonin Kennan të hynte përsëri në Bashkimin Sovjetik.

Të fundit