E-TJERA

Reportazhi i “The Washington Post”: Shqipëria në regres, të rinjtë me sytë nga Britania, bien ‘pre’ e bandave të drogës

Reportazhi i “The Washington Post”: Shqipëria në regres,

Emigrimi i shqiptarëve drejt Britanisë së Madhe vijon të mbetet në krye të axhendës së mediave ndërkombëtare. Pas jehonës nga Britania e Madhe dhe kritikave që qeveria vendase i përcolli shqiptarëve, çështja e emigrimit ilegal u kthye në një shetqësim serioz.

Së fundmi, “The Washington Post” ka realizuar një reportazh të shkurtër në Bajram Curri. Artikulli i referohet situatës aktuale në Shqipëri, ku vendi po përballet me një eksod masiv që po zbraz tashmë jo vetëm qytetet e vogla, por edhe të mëdha.

“The Washington Post” sjell rrëfimet e disa prej banorëve në Bajram Curri që tregojnë realitetin të cilin e jetojnë çdo ditë, largimit të fëmijëve drejt emigirmit për një jetë më të mirë, dhe bizneseve me pamundëisnë për të gjetur staf e për të fituar të ardhura.

Reportazhi flet për një projekt që vjen nga Irlanda e Veriut i cili synon të punësojë 10 të rinjë shqiptarë të cilët do të punojnë ‘remote’ dhe fillimisht do të paguehn 500 euro në muaj për t’u certifikuar më vonë e për të nisur me një pagë prej 1.000 euro.

Reortazhi:

Djali i Monika Mulajt ishte në vitin e dytë të kolegjit në Shqipëri, duke studiuar për t'u bërë inxhinier mekanik, kur vendosi të bënte një ndryshim të guximshëm: Ai u tha prindërve se do të linte shtëpinë e tij për një të ardhme të re në Britani.

“Ne ishim përpjekur t'i plotësojmë të gjitha kërkesat e tij, për libra dhe veshje, ushqim dhe pak argëtim. Por ai ishte ende i pakënaqur,” tha Mulaj, një mësuese shkollës së mesme në qytetin verilindor të Bajram Currit, i cili është në një nga rajonet më të varfra të vendit.

Pesë vjet më vonë, djali i saj tashmë 25-vjeçar po punon dy punë në Britani dhe mezi mendon të kthehet në atdheun e tij. “Shqipëria është në regres”, i ankohet nënës së tij.

Rruga e tij është ndarë vitet e fundit nga mijëra të rinj shqiptarë që kanë kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla ose gomone për të kërkuar punë në MB. Odisea e tyre pasqyron ekonominë anemike të vendit dhe dëshirën e një brezi të ri për mundësi të reja.

Në vitin 2018, vetëm 300 njerëz arritën në Britani duke kaluar kanalin me varka të vogla. Numri u rrit në 45,000 në vitin 2022, pjesërisht për shkak të ardhjeve nga Shqipëria, një vend në Evropën Jugore që po negocion për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Emigrantë të tjerë ishin nga Afganistani, Irani, Iraku dhe Siria. Ndryshe nga shumë vende që nxisin migracionin, Shqipëria konsiderohet e sigurt nga zyrtarët britanikë.

Britania është tërheqëse për shqiptarët sepse ka një ekonomi më të mirë dhe punë më të paguara se vendet fqinje si Greqia apo Italia. Shumë shqiptarë gjithashtu kanë lidhje familjare në MB. Birmingham, për shembull, ka një popullsi të madhe emigrantësh nga qyteti shqiptar i Kukësit, në kufi me Kosovën.

Nënkryetari i Bashkisë Bajram Curri, Abedin Kernaja, tha se të rinjtë largohen për shkak të pagave të ulëta dhe vështirësisë për të ndërtuar një “jete të rehatshme familjare”. Dy djemtë e tij ndodhen në Britaninë e Madhe.

Xhemile Tafaj, e cila zotëron një restorant në një pllajë piktoreske jashtë qytetit, tha se "të rinjtë nuk kanë para për të ndjekur shkollën, nuk kanë punë për të punuar, nuk kanë fare të ardhura".

“Në një mjedis të tillë kanë mbetur vetëm pleq dhe së shpejti do të ketë shtëpi bosh”, tha Tafaj.

Shqipëria Verilindore njihet për bukurinë e saj natyrore alpine dhe peizazhin e pjerrët të gjelbër. Rajoni është gjithashtu i famshëm për gështenjat, boronicat, manaferrat dhe bimët mjekësore, si dhe qilimat e leshit dhe mallrat e tjera të punuar me dorë.

Por këto produkte ofrojnë mundësi të pakta pune. Punët e vetme janë në bashki, shkolla dhe spitale, plus disa të tjera në kafene dhe restorante.

Petrit Lleshi, i cili ka një motel në Kukës, prej dy vitesh ka luftuar për të gjetur kamerierë.

“Nuk do të fajësoja një 25-vjeçar që largohej për shkak të pagave të ulëta këtu”, tha Lleshi. "Ajo që ofron vendi ynë nuk mjafton për të ndërtuar një jetë të mirë."

Pak migrantë kërkojnë vizë. Ata në përgjithësi u paguajnë kontrabandistëve nga 5,000 deri në 20,000 euro (5,300 deri në 21,200 dollarë) për kalimin e rrezikshëm dhe të paligjshëm.

Shumë emigrantë e ndërmarrin udhëtimin me pritjen e një pune të sigurt, por pasi mbërrijnë në Britani të Madhe zbulojnë se duhet të punojnë në shtëpitë e kultivimit të kanabisit deri në dy vjet për të paguar paratë e trafikimit, sipas raportimeve të mediave shqiptare.

Rrjedha e vazhdueshme e emigrantëve ka provokuar përplasje mes liderëve britanikë dhe shqiptarë në muajt e fundit.

Ministrja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Suella Braverman i ka përshkruar ardhjet si një "pushtim në bregdetin tonë jugor" - fjalë që kryeministri shqiptar Edi Rama i cilësoi si një "narrativë të çmendur" dhe një përpjekje për të mbuluar politikat e dështuara kufitare të Mbretërisë së Bashkuar.

Shqipëria gjithashtu protestoi publikisht atë që e quajti një "linçim verbal" nga një zyrtar tjetër britanik, i cili bëri komente për emigrantët shqiptarë. Rama akuzoi kabinetin e ri të Mbretërisë së Bashkuar se po i ka bërë kurban shqiptarëve, sepse “ka kaluar në një rrugë qorre me politikën e saj të re që rezulton nga Brexit”.

Kryeministri tha gjithashtu se lehtësimi i kërkesave për viza do të ndihmonte në uljen e numrit të njerëzve që vijnë ilegalisht.

Në përgjigje të rritjes së emigracionit, disa agjenci po investojnë në programe që synojnë të ofrojnë mundësi për të dy vendet - vende pune për shqiptarët e etur dhe furnizim me punëtorë në distancë për bizneset në MB.

Elias Mazloum i Grupit të Investimeve për Zhvillimin Social të Shqipërisë sipas një projekti, 10 kompani në Irlandë do të punësojnë 10 të rinj shqiptarë për të punuar në distancë në një praktikë duke paguar 500 euro (530 dollarë) në muaj në vitin e parë. Pjesëmarrësit marrin një certifikatë nga Instituti i Marketingut Dixhital të Irlandës dhe më pas punësohen nga distanca për 1000 euro (1060 dollarë) në muaj.

Vizioni është që projekti të ndihmojë në krijimin e një ekosistemi të punës në distancë në rajon.

“Shqipëria, dhe veçanërisht rajoni verilindor, ka avantazhin e punës nga një kanavacë bosh” për të tërhequr nomadët dixhitalë dhe për të inkurajuar të rinjtë e saj të qëndrojnë, tha Declan Droney, një trajner biznesi dhe konsulent në Galëay, në perëndim të Irlandës.

Një projekt britanik në Kukës mbështet bizneset e vogla dhe të mesme në turizëm dhe bujqësi dhe do të hapë një shkollë me profesione të ndryshme.

Qeveria shqiptare ka ofruar gjithashtu stimuj. Çiftet e reja që hapin një biznes të vogël do të përjashtohen nga taksat deri në tre vjet, dhe çiftet që kthehen nga Britania e Madhe do të marrin 5,000 euro (5,300 dollarë).

Organizata e Mazloum ka negociuar me Vodafone Albania për të ofruar internet me shpejtësi të lartë falas për punëtorët në distancë.

“Sytë nuk ngopen nga bukuria e këtij vendi – ushqimi, ajri i pastër. Kjo i shtoi njerëzit shumë mikpritës, rininë ambicioze që u pëlqen të punojnë shumë”, tha Mazloum. “Imagjinoni nëse u jepni pak shpresë njerëzve këtu, çfarë mund ta bëjnë këtë vend.”

Të fundit