Shkatërrohet banda e trafikantëve të kokainës e marijuanës në Itali, arrestohen 20 persona, mes tyre 12 shqiptarë

Është finalizuar operacioni antidrogë me 20 të arrestuar në Breshia të Italisë, shkruan “Qui Brescia”.  Bëhet fjalë për 12 shqiptarë dhe 8 italianë.

Mësohet se kjo organizatë kriminale importonte  kokainë nga Holanda dhe marijuanë nga Shqipëria nëpërmjet kanaleze dhe mekanizmave të ndryshëm që nga fundi i vitit 2016.

Autoritetet italiane kanë arritur të zbulojnë se si droga vinte nga veriu i Europës në Breshia me aeroplan, më pas ngarkohej nëpër automjete, madje edhe në kasetofonin e makinave.

Pasi mbërrinte në Breshia furnizonte të gjithë tregun. Ndërsa për marijuanën, “QuiBrescia.it” shkruan se vinte nga Shqipëria nëpërmjet skafistëve. Niseshin me gomonet plot dhe mbërrinin në Kalabri, nga ku korrierët e çonin drogën deri në veri të Italisë.