Si reaguan Pandeli Majko, Fatmir Xhafaj dhe Edi Rama kur Taulant Balla provokoi opozitën në sallën e Kuvendit

Pandeli Majko dhe Fatmir Xhafaj, deputetët ‘veteranë’ të Partisë Socialiste, njëkohësisht ministra në qeveri, duket se nuk e kanë pritur aspak mirë provokimin e kolegut të tyre, Taulant Balla, ndaj opozitës, në një kohë kur situata politike është tepër e nxehtë për shkak të përpjekjes së mazhorancës për të zgjedhur e vetme kryeprokurorin e përkohshëm.

Pamja e tyre gjatë kohës kur Balla fliste për nismën humanitare, pak pasi kreu i opozitës, Lulzim Basha, kishte dhënë alarmin për grushtin e shtetit, tregon se nuk kanë qenë dakord me fjalët e kreut të grupit parlamentar.

Edhe vetë pamja e kryeministrit Edi Rama tregonte për një mosaprovim të kësaj deklarate, megjithatë, e vështirë të besohet se Balla ka vepruar pa lejen e tij.

Çfarë tha Taulant Balla në Kuvend që detyroi Berishën të përplaset me Gardën