Flash News

Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Larg traditës dhe nën masa të rrepta sigurie, si do të kryhet inaugurimi i Joe Biden në SHBA

■ Presidenti Trump mbajti një fjalim lamtumire, sfidues dhe jopalogjetik, për kombin amerikan në një video 20-minutëshe të publikuar të martën, duke deklaruar se ai "u hyri betejave të vështira" dhe duke u zotuar se "lëvizja që ne nisëm vetëm sa po fillon".

 ■ Më shumë se 400,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara që kishin koronavirus kanë vdekur, sipas të dhënave të përpiluara nga The New York Times. Ky është ekuivalenti i fshirjes së një qyteti me madhësinë e Oakland, Calif.

■ Ndërsa autoritetet në Gjermani përgatisin masa më të rrepta bllokimi, disa shtete gjermane po planifikojnë qendra të ruajtura të karantinës për shumë pak nga ata që vazhdimisht nuk u binden rregullave të karantinës.

■ Departamenti i Shtetit i SHBA deklaroi të martën se qeveria kineze po kryen gjenocid dhe krime kundër njerëzimit përmes shtypjes së saj ndaj Ujgurëve dhe grupeve të tjera kryesisht pakicë myslimane në rajonin perëndimor të Kinës Xinjiang.

■ Pas një fillimi të ngadaltë të përpjekjeve të inokulimit në kontinent, krahu ekzekutiv i Bashkimit Europian tha të martën se 27 vendet anëtare të bllokut duhet të synojnë të vaksinojnë të paktën 80 përqind të punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe qytetarëve mbi moshën 80 deri në mars dhe të paktën 70 për qind e të gjithë popullsisë së tyre deri në këtë verë.

■ Deklarata e mjekëve në Wuhan: Na kërkuan të gënjejmë për infektimet me Covid.

Politika italiane: Qeveria italiane i mbijetoi një kolapsi të martën ndërsa Kryeministri Giuseppe Conte fitoi ngushtë një votëbesim në Parlament dhe anashkaloi përkohësisht një sulm të papritur nga një rival kryesor, ish-Kryeministri Matteo Renzi.

Aleksei Navalny: Një ekip i udhëhequr nga lideri rus i opozitës publikoi një hetim të gjerë të martën duke përshkruar një pallat sekret miliarda dollarësh të ndërtuar për Presidentin Vladimir Putin në Detin e Zi. Të hënën, Navalny u burgos për 30 ditë përpara një vendimi gjyqësor që mund ta vendoste atë pas hekurave për vite me rradhë.

Monarkia Tajlandeze: Një ish-nëpunës civil i cili ndau klipe audio në mediat sociale që konsideroheshin kritike ndaj monarkisë së Tajlandës u dënua me 43 vjet burg nga një gjykatë penale në Bangkok. Ishte dënimi më i gjatë ende për shkeljen e ligjit të ashpër lèse-majesté të Tajlandës, gjë që e bën krim shpifjen për anëtarët e lartë të familjes mbretërore.

Përvjetori i Pranverës Arabe: Dhjetë vjet pas kryengritjes së Tunizisë, vendi është bërë një demokraci, me të drejtën e fjalës së lirë që është e rrallë në botën arabe. Por ndërsa papunësia e të rinjve mbetet e lartë dhe korrupsioni është i shfrenuar, disa tunizianë mendojnë nëse revolucioni ia vlejti.

Ditari politik

Të fundit