E-TJERA

The 'McGonigal' scandal, American media: Why is Biden protecting Rama's narco-government? Congress to investigate Albania

The 'McGonigal' scandal, American media: Why is Biden protecting

"Washington Examiner" has again devoted an article to the scandal of the former FBI official, Charles McGonigal. Journalist John Schindler, in an opinion for the "Washington Examiner" , raises questions about why there is still no investigation into the administration of American President Joe Biden in Albania.

Schindler says that the Republican Party in the USA is willingly investigating the Biden administration, but it seems that the much talked about scandal between McGonigal and Prime Minister Edi Rama has escaped their hands.

Describing it as the worst scandal in the history of the FBI bureau, the "Washington Examiner" refers to Albania as a "narco-state" where, despite the fact that the prime minister prides himself as a pro-Westerner and fighter of corruption, he remains immersed in this last.

"Washington Examiner" also mentions the American Ambassador Yuri Kim who is constantly seen defending the Rama government and has not yet made an official reaction to Rama's involvement in the same scandal with McGonigal.

"And people should start asking why Washington goes out of its way to defend Rama's drug-friendly government against its critics . " This is the question raised in the article,

Article:

Now that Republicans have close control of the House of Representatives, the GOP is eagerly investigating the Biden administration.

However, Republicans seem oblivious to a major foreign policy scandal hiding in plain sight.

As I've reported recently, the growing scandal surrounding retired top FBI official Charles McGonigal is perhaps the worst in the bureau's history. Multiple sources have told me that McGonigal, while still serving with the FBI as head of counterintelligence in New York, conned Balkan businessmen, most of them Albanian, into a daring multi-million dollar political corruption scheme.

McGonigal me sa duket e realizoi këtë mashtrim të paprecedentë në bashkëpunim me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, Partia Socialiste e të cilit ka drejtuar atë vend të vogël për një dekadë. Ndryshe nga imazhi i kultivuar me kujdes i Ramës si një luftëtar pro-amerikan i NATO-s dhe madje edhe i korrupsionit, gjatë qeverisjes së tij, Shqipëria në fakt është bërë narkoshteti kryesor në Evropë. Siç ka raportuar Ëashington Examiner, Shqipëria e Ramës është shndërruar në një analoge me Panamanë e Manuel Noriega-s në vitet 1980. Për çfarëdo arsye, administrata Biden duket se nuk i intereson.

Tani të tjerët kanë filluar të vënë re.

Këtë javë, Financial Times raportoi për qeverisjen e gabuar të Ramës, duke lënë të dhëna delikate të ngjarjeve shqetësuese në prapaskenë, duke vënë në dukje se "reputacioni i Ramës jashtë shtetit është njollosur gjithashtu nga kontaktet e tij me një zyrtar të turpëruar të zbatimit të ligjit të SHBA", d.m.th. McGonigal, "të akuzuar se ka ndihmuar liderin shqiptar për të përndjekur rivalët politikë”. Gazeta vuri në dukje butësisht se shumë shqiptarë mesatarë "besojnë se qeveria bashkëpunon me trafikantët e drogës.

Po, ata e bëjnë. Dhe njerëzit duhet të fillojnë të pyesin pse Uashingtoni e bën rrugën e tij për të mbrojtur qeverinë narkomiqësore të Ramës kundër kritikëve të saj.

Vrapimi i drogës nuk është më i keqi. Shqipëria është një aleat i SHBA-së dhe një anëtar i vlerësuar i NATO-s, megjithatë administrata Biden ka ndërhyrë vazhdimisht në politikën e brendshme të një miku dhe aleati për arsye që janë të vështira për t'u deshifruar. Zemra e skandalit përfshin Sali Berisha, ish-presidentin dhe kryeministrin e vendit. Megjithëse Berisha është një mbështetës i Partisë Demokratike të qendrës së djathtë, ai u sanksionua nga Shtetet e Bashkuara në 2021 për korrupsion të dyshuar. Ndërsa përpjekja për të gjetur një politikan pa korrupsion në Shqipëri është po aq sfiduese sa të gjesh një kryetar të Çikagos, askush që është i informuar për Shqipërinë - si ish-drejtor teknik i Divizionit të Ballkanit të Agjencisë së Sigurisë Kombëtare, unë do të përfshij veten në atë listë. — mendon Berisha dhe demokratët e tij janë më të korruptuar se Rama dhe socialistët e tij. (Shumica do të thoshin më pak.)

Financial Times la të kuptohet se çfarë po ndodh këtu: "Berisha, një ish-president dhe kryeministër, pretendoi se futja e tij në listën e zezë nga SHBA në 2021 ishte rezultat i kontakteve të supozuara të Ramës me McGonigal. Vendimi i SHBA, 'tetë vjet pasi u largova nga pushteti … bazohet tërësisht në fuqinë lobuese të Edi Ramës.” Edhe pse tronditja ballkanike e McGonigal filloi nën administratën Trump, Shtëpia e Bardhë Biden ka mbikëqyrur ndërhyrjen më të thellë dhe më të dyshimtë amerikane në politikën shqiptare për të ndihmuar Ramën dhe për të lënduar Berishën. Merrni rastin e Ylli Ndroqit, një manjati mediatik shqiptar dhe kritik i Ramës, i cili u sanksionua nga Uashingtoni (për gjoja "sjellje destabilizuese") dhe më pas iu konfiskua stacioni televiziv nga socialistët për korrupsion të dyshuar.

Më tej Ndroqi pretendon se armiqtë e tij politikë në Shqipëri, përfshirë aleatin e Ramës, Erjon Veliaj, kryebashkiak i kryeqytetit, Tiranë, e ngacmuan duke pohuar se pas socialistëve kishin forcën e plotë të Uashingtonit. Sipas rrëfimit të Ndroqit, Veliaj e kërcënoi atë me hakmarrje të mëtejshme nga amerikanët – gjë që, duke marrë parasysh se Rama kishte zgjedhur një zyrtar të lartë të FBI-së si të rëndë, dukej si një kërcënim i besueshëm për Ndroqin.

As pretendimet e Ndroqit nuk janë një incident i izoluar. Diplomatët amerikanë kanë kërcënuar shqiptarët, si dhe amerikanët pro-Berishës, se po e ekspozojnë veten ndaj një rreziku ligjor të papërcaktuar nëse vazhdojnë të kritikojnë Ramën dhe socialistët.

Më e keqja nga të gjitha, në tetor 2021, ambasadorja Yuri Kim u tha drejtpërdrejt pronarëve të mediave shqiptare se duhej të ndërprisnin të gjitha raportimet televizive kombëtare që ishin kritike ndaj kryeministrit Rama apo pro-Berisha. Burime të shumta dëshmojnë se ky takim ka ndodhur dhe çfarë ka kërcënuar Kim. Që kur është e pranueshme që çdo diplomat amerikan t'u thotë të huajve, veçanërisht në një vend mik aleat, çfarë mund dhe nuk mund t'u thotë? I pyetur për koment, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit deklaroi se "nuk ka të vërtetë në këto pretendime për ambasadoren Kim".

Asnjë nga këto nuk mund të shpjegohet në asnjë mënyrë normale. Jashtë kufijve të parëndësishëm, politika shqiptare është fort pro-amerikane dhe pro NATO-s. Pavarësisht nëse demokratët apo socialistët janë në pushtet, politikat e Tiranës ndaj Uashingtonit dhe Brukselit do të vazhdojnë të pandryshuara. Pse, atëherë, administrata e Biden është kaq e vendosur për të shtyrë një parti politike shqiptare në kurriz të tjetrës?

Për më tepër, Kim është një oficer i Shërbimit të Jashtëm në karrierë. Në fakt, ajo u dërgua në Tiranë nga presidenti i atëhershëm Donald Trump. Është e pamundur që ajo vendosi vetë të shtyjë Ramën dhe të zvogëlojë Berishën. Departamenti i Shtetit dhe Uashingtoni thjesht nuk funksionojnë kështu. Me urdhrat e kujt, pra, po vepron Kim, në një mënyrë kaq të zhveshur partizane, në lidhje me një aleat besnik të SHBA-së?

A month ago, I declared, "Congress needs to ask questions soon as McGonigal's corruption may have infected more FBI officials than himself." Now it is clear that Congress should ask the State Department and the Biden White House some questions about Albania as well. Ndroqi claims that he has filed complaints with the Department of State and the Treasury about his harsh treatment by Biden's friends. What happened to them? That might be a good place for Congress to start digging.

Latest news