Flash News

KRYESORE

Analiza e IFIMES: Nga Gruevski te Rama, Rajoni po ‘pastrohet’ nga politikanët e lidhur me krimin dhe korrupsionin

Analiza e IFIMES: Nga Gruevski te Rama, Rajoni po ‘pastrohet’ nga

Në Rajon ka nisur procesi i ‘eliminimit’ të politikanëve të akuzuar si të lidhur me krimin dhe korrupsionin.

Në këtë kontekst e analizon situatën në rajon Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) në Lubjanë, Slloveni, duke përshkruar gjithçka që po ndodh aktualisht në Mal të Zi në funksion të balotazhit të zgjedhjeve presidenciale të planifikuar për më 2 prill 2023.

“Është e rëndësishme që në rajon kanë filluar proceset pozitive, të cilat ngadalë por me siguri po eliminojnë politikanët e lidhur me krimin dhe korrupsionin, si Nikolla Gruevski (VMRO-DPMNE), Hashim Thaçi (PDK), Bojko Borisov (GERB), të cilët do pasuar nga Milo Gjukanoviq (DPS) dhe Edi Rama (PS)”, thuhet ndër të tjera në analizë.

Më poshtë, pjesë nga analiza e IFIMES:

Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES)[1] nga Lubjana, Slloveni, ka analizuar situatën në Mal të Zi në funksion të balotazhit të zgjedhjeve presidenciale të planifikuar për më 2 prill 2023.

 61-vjeçari Milo Gjukanoviq, është kandidat i Partisë Demokratike të Socialistëve. Ai kandidon për president për mandatin e tretë, ndërsa tashmë ka pesë mandate si kryeministër i Malit të Zi. Ai është kreu i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS).

Jakov Milatoviq (36 vjeç), gjithashtu një ekonomist dhe ish-ministër i Zhvillimit Ekonomik, është kandidat i Lëvizjes Evropa Tani. Ai hyri në politikë pas zgjedhjeve të vitit 2020, të cilat ishin pikë kthese për Malin e Zi. Ai është nënkryetar i lëvizjes së sapokrijuar Europe Noë. Milatoviqi është pro-evropian dhe pro-perëndimor, dhe pikërisht kjo i dha votat.

Këto zgjedhje presidenciale do t'i japin fund epokës së gjatë të regjimit të DPS-së, i cili pas disfatës elektorale në vitin 2020 humbi edhe në zgjedhjet lokale. Humbja e Gjukanoviqit do të sillte përfundimisht rënien e DPS-së, e cila ka qenë në pushtet absolut në Mal të Zi që nga futja e sistemit shumëpartiak, pra nga viti 1990 deri në vitin 2020. Presidenti i Malit të Zi nuk ka kompetenca të rëndësishme.

Megjithatë, balotazhi i ardhshëm do të jetë vendimtar për fatin e Gjukanoviqit si dhe për zgjedhjet parlamentare, të cilat janë caktuar për 11 qershor 2023 me mundësi shtyrjeje.

Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi po zhvillohen në kohën kur zgjedhjet e parakohshme parlamentare janë caktuar për 11 qershor 2023 si dhe gjatë vizitës së kryeministrit të Malit të Zi Dritan Abazoviq në SHBA. Balotazhi i ardhshëm i zgjedhjeve presidenciale është shansi i fundit për të bërë një ndryshim në pozitën politike që e mban një person që nga viti 1989.

Analistët besojnë se është jetike që në zgjedhjet e ardhshme qytetarët e Malit të Zi, të bashkuar në të gjitha dallimet e tyre, pa frikë apo ndikime të huaja, të kundërshtojnë në mënyrë demokratike regjimin dhjetëvjeçar të Milo Gjukanoviqit dhe me një stilolaps në dorë ta rrëzojnë atë regjim, në mënyrë që përfundimisht pas 34 vjet Mali i Zi do të mundte në mënyrë demokratike Gjukanoviq. Edhe pse Gjukanoviq erdhi në pushtet përmes një revolucioni, ai do të dëbohet nga pushteti në mënyrë demokratike.

Është e rëndësishme që në rajon kanë filluar proceset pozitive, të cilat ngadalë por me siguri po eliminojnë politikanët e lidhur me krimin dhe korrupsionin, si Nikolla Gruevski (VMRO-DPMNE), Hashim Thaçi (PDK), Bojko Borisov (GERB), të cilët do pasuar nga Milo Gjukanoviq (DPS) dhe Edi Rama (PS).

Analistët besojnë se largimi i Gjukanoviçit do t'i hapë rrugën procesit të përshpejtuar të anëtarësimit të Malit të Zi në BE, i cili aktualisht është i bllokuar për shkakun e tij. Kështu, nga 2 prilli, në Mal të Zi do të fillojë epoka pas Gjukanoviqit”, thuhet në analizë.

Të fundit