Flash News

KRYESORE

Vuçiç "minon" shpresat për një marrëveshje të shpejtë politike Serbi- Kosovë: Nuk jemi ende afër një zgjidhje

Vuçiç "minon" shpresat për një

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, “shoi” shpresat se marrëveshja për bashkëpunimin ekonomik me Kosovën e ndërmjetësuar nga SHBA, mund të çojë së shpejti në një marrëveshje politike me ish-provincën.

Normalizimi politik me Kosovën, e cila deklaroi pavarësinë nga Serbia në 2008 gati një dekadë pasi u mbrojt nga NATO në një fushatë bombardimesh, është një parakusht për hyrjen e Serbisë në BE.

Serbia dhe Kosova ranë dakord të ndërmarrin hapa drejt bashkëpunimit ekonomik, duke përfshirë bashkëpunimin në projekte të përbashkëta të infrastrukturës, në kuadër të zbatimit të marrëveshjes së nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë këtë muaj, të cilën Presidenti i SHBA, Donald Trump, i quajti një "përparim".

Në një intervistë për Reuters, Vuçiç e përshkroi marrëveshjen si një hap të madh në drejtimin e duhur, por gjithsesi, sipas tij, është një rrugë e gjatë për të arritur tek normalizimi politik.

"Unë mendoj se marrëveshje të tilla janë shumë të rëndësishme për të ruajtur paqen dhe që një herë e përgjithmonë të zgjidhim problemet tona për të patur të ardhme të qartë për fëmijët tanë," i tha Vuçiç Reuters.

"Nuk po them se jemi afër një zgjidhje politike", tha Vuçiç, megjithëse ai e përshkroi bashkëpunimin ekonomik si "kryesor" për çdo marrëveshje politike në të ardhmen. Të martën, një delegacion amerikan i kryesuar nga i dërguari special i Trump për bisedime midis Serbisë dhe Kosovës, Richard Grenell, arriti në Serbi për të diskutuar mundësinë e financimit të projekteve, pas takimit të së hënës me Hotin në Kosovë.

‘Argumente me të gjithë në mënyrë të barabartë’

Vuçiç, një ish-ultranacionalist i cili drejtoi Serbinë drejt një qëndrimi pro-evropian në 2008, është i vendosur të fusë vendin e tij në BE, pavarësisht se parakusht për integrimin është normalizimi i marrëveshjeve me Kosovën.

Serbia dhe aleati i saj Rusia hedhin poshtë deklaratën e pavarësisë së Kosovës. Negociatat e normalizimit të ndërmjetësuara nga BE u prishën në 2018, por rifilluan sërish në korrik pasi Kosova hoqi tarifat e importit për mallrat serbe.

Në intervistën e tij, Vuçiç përshkroi një të ardhme për vendin e tij që do të përfshinte ekuilibrimin e lidhjeve me Lindjen dhe Perëndimin, edhe nëse kjo do të thoshte zemërim i herëpashershëm i të dy palëve.

"Nëse jetoni në një vend të vogël i cili është gjeografikisht në udhëkryq, atëherë politika juaj duhet të jetë ruajtja e paqes dhe stabilitetit, ose duke mos pasur argumente me askënd, gjë që është e pamundur, ose duke pasur argumente me të gjithë në mënyrë të barabartë", tha ai.

"Serbia është në rrugën e saj evropiane, por Serbia duhet të jetojë dhe ka miq në SHBA, por gjithashtu ka miq dhe nuk ka turp prej tyre në Moskë dhe në Pekin", theksoi më tej Presidenti serb.

Serbia pranoi shumë oferta ndihme nga Kina për luftimin e koronavirusit këtë vit, duke bezdisur disa vende evropiane që e panë gjestin të politizuar. Kohët e fundit, Vuçiç rrezikoi fërkime me Kremlinin duke u larguar nga stërvitjet e përbashkëta ushtarake në Bjellorusi, duke refuzuar të shfaqte mbështetjen për udhëheqësin e grindur Alexander Lukashenko, një aleat rus.

"Ndonjëherë ne duhet të mbrojmë neutralitetin tonë ushtarak duke qenë të gjithë vetëm", tha Vuçiç në një koment të tij referuar kësaj situate.

Vuçiç tha se shpresonte që Trump do të vizitonte Serbinë.

Delegacioni i tij u takua ngrohtësisht në SHBA, vend i cili është edhe mbështetësi kryesor i pavarësisë së Kosovës, ndërkaq udhëtimi dëmtoi marrëdhëniet me Beogradit dhe Moskës. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Rusisë e krahasoi vizitën e Vucic në Shtëpinë e Bardhë si një “shoë”, duke bërë që Vuçiç të akuzonte Moskën për përkulje ndaj "primitivizmit dhe vulgaritetit".

Në Uashington, si Kosova ashtu edhe Serbia gjithashtu ranë dakord të zhvendosnin ambasadat e tyre në Izrael, në Jeruzalem, gjë e cila është edhe një përparësi e administratës Trump. Vuçiç tha se dhoma e tregtisë së Serbisë do të hapet e para në Jeruzalem, menjëherë pas lëvizjes së ambasadës.

Ditari politik

Të fundit